ارزیابی زیست محیطی استراتژیک

مقالات انگلیسی ارزیابی زیست محیطی استراتژیک

در این صفحه می توانید لیستی از جدیدترین مقالات مربوط به مبحث ارزیابی زیست محیطی استراتژیک را مشاهده نمایید. این مقالات از ژورنال های معتبر بین المللی دریافت شده و فایل PDF انگلیسی آنها را می توانید به صورت رایگان از سایت، دریافت نمایید. ارزیابی زیست محیطی استراتژیک (SEA)، یک فرآیند «پشتیبانی تصمیم» سیستماتیک است که هدف آن، اطمینان حاصل کردن از این است که جنبه های پایداری زیست محیطی و دیگر جنبه های احتمالی، در سیاست گذاری و برنامه ریزی استراتژیک، به نحو موثر، مورد ملاحظه قرار می گیرند. بر طبق پژوهش های انجام شده در این حوزه، SEA را می توان به صورت زیر در نظر گرفت:

  • یک فرآیند ساختارمند، دقیق، مشارکتی، باز و شفاف مبتنی بر «ارزیابی تاثیر زیست محیطی» (EIA)، که بخصوص برای طرح ها و برنامه ها، بکار گرفته می شود و بوسیله مقامات برنامه ریزی دولتی و گاهی توسط نهادهای خصوصی، تهیه می شود.
  • یک فرآیند مشارکتی، باز و شفاف که احتمالاً مبتنی بر EIA نیست، به نحو انعطاف پذیرتر برای سیاست ها بکار گرفته می شود و توسط مقامات برنامه ریزی دولتی و گاهی نهادهای خصوصی تهیه می شود.
  • یک فرآیند انعطاف پذیر که مبتنی بر EIA نیست، برای پیشنهادیه های قانونگذاری و دیگر سیاست ها، طرح ها و برنامه ها در تصمیم گیری سیاسی/کابینه، بکار گرفته می شود.

SEA موثر در یک چارچوب تصمیم گیری ساختارمند و بهم پیوسته با هدف پشتیبانی از تصمیم گیری موثرتر و کارآمدتر برای توسعه پایدار و بهبود حاکمیت با فراهم کردن یک تمرکز اساسی در مورد سوالات، مسائل و جایگزین ها، جهت ملاحظه در سیاست گذاری، طرح ریزی و برنامه ریزی (PPP) عمل می کند. SEA، یک ابزار مبتنی بر شواهد با هدف افزودن جنبه علمی به PPP، با استفاده از روش ها و فنون ارزیابی مناسب است. در این راستا، پژوهشگران، رویکردی برای طراحی و پیاده سازی سیاست های دولتی توسعه داده اند که یک فرایند پیوسته را دنبال می کند نه یک مداخله گسسته.

مقاله ارزیابی زیست محیطی استراتژیک

ارزیابی زیست محیطی استراتژیک WORD

در این صفحه می توانید مقالات در حوزه ارزیابی زیست محیطی استراتژیک را مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که در راستای تسریع در فرآیندهای پژوهشی شما دانشجویان و پژوهشگران گرامی، ترجمه تخصصی این مقالات نیز توسط تیمی از بهترین مترجمین رشته مدیریت انجام شده و با قیمتی تقریبا رایگان در اختیار شما قرار داده شده است. ترجمه مقالات در قالب ورد (WORD) بوده و دارای فرمت doc یا docx می باشند و کاملا قابل ویرایش و شخصی سازی هستند.

SEA، یک فرایند و افزار برای ارزیابی اثرات سیاست ها، طرح ها و برنامه های پیشنهاد شده بر منابع طبیعی، شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و محیط نهادی که تصمیم گیری ها در آن انجام می شوند، می باشد. بنابراین، SEA، یک دیدگاه بسیار  گسترده، شامل سه بعد پایداری و همچنین مسائل نهادی را اتخاذ می کند. این تمرکز، عمداً گسترده نگه داشته شده، زیرا بسیاری از فشارها بر فقرا و بر محیط فیزیکی، نتیجه عوامل مرسوم، سنتی و نهادی مانند مالکیت و مدیریت زمین می باشد. تحلیل اثرات سیاست ها بر منابع فیزیکی بدون درک زمینه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و موسساتی که در آنها بهره برداری از منابع رخ می دهند، امکان پذیر نیست.

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi