مهندسی شیمی

نمونه مقاله ISI مهندسی شیمی

در این صفحه می توانید جدیدترین مقالات ISI رشته مهندسی شیمی را مشاهده نمایید. این مقالات از ژورنال های معتبر بین المللی همچون الزویر (Elsevier)، اسپرینگر (Springer) و … دریافت شده اند و در این صفحه می توانید فایل PDF مقالات انگلیسی را به صورت رایگان، دریافت نمایید. ترجمه تخصصی این مقالات نیز توسط تیمی از بهترین مترجمین این رشته در قالب فایل ورد (WORD) انجام شده اند و دارای فرمت doc و docx هستند.

مهندسی شیمی شاخه ای از مهندسی است که با تولید مواد شیمیایی و ساخت محصولات از طریق فرآیندهای شیمیایی، سروکار دارد. علاوه بر این، این رشته شامل طراحی تجهیزات، سیستم ها و فرآیندهای پالایش مواد خام و اختلاط، ترکیب و فرآوری مواد شیمیایی جهت تولید محصولات ارزشمند نیز می باشد.

شایان ذکر است که مهندسان شیمی برای حل مسائلی که شامل تولید یا استفاده از مواد شیمیایی، سوخت، دارو، غذا و بسیاری از محصولات دیگر است، اصول شیمی، زیست شناسی، فیزیک و ریاضی را به کار می برند. مهندسان شیمی در زمینه های مختلفی فعالیت می کنند. به طور مثال، آنها برای اینکه نفت خام را به بنزین، سوخت جت، سوخت دیزل، روغن روان کننده، حلال ها و مواد پتروشیمی تبدیل کنند، ممکن است در یک پالایشگاه نفت کار کنند. همچنین ممکن است برای تولید نیترات آمونیوم در یک کارخانه کود شروع به کار کنند و یا برای ترکیب ده ها ماده برای تولید شامپو یا لوسیون پوست در یک کارخانه تولید کننده محصولات مراقبت شخصی فعالیت نمایند. مهندسی شیمی به معنای تولید و ساخت محصولات از طریق فرآیندهای شیمیایی است. همچنین طراحی تجهیزات، سیستم ها و فرآیندهای پالایش مواد خام و اختلاط، ترکیب، و فرآوری مواد شیمیایی را نیز شامل می شود.

مهندسان شیمی برای تولید تجاری محصولات و استفاده عملی از آنها، فرآیندهای توسعه یافته در آزمایشگاه را تبدیل کرده و سپس برای حفظ و بهبود این فرآیندها، روش ها و تکنیک های مختلفی را به کار می گیرند. آنها بر پایه های اصلی مهندسی نظیر ریاضی، فیزیک و شیمی تمرکز می کنند. همچنین زیست شناسی نیز نقش قابل ملاحظه ای در این رشته دارد.

مقاله مهندسی شیمی

موضوعات تحقیقاتی مهندسی شیمی

مهندسی شیمی یکی از پرمخاطب ترین رشته های دانشگاهی در ایران می باشد و حوزه های مختلفی را پوشش می دهد. در این صفحه می توانید جدیدترین مقالات و موضوعات تحقیقاتی مربوط به این رشته را مشاهده نمایید. موضوعات تحقیقاتی و پژوهشی این رشته شامل موضوعاتی همچون صنایع پتروشیمی، گاز، پلیمر، صنایع غذایی، بهره برداری از نفت، طراحی فرآیند و … می باشند.

به طور کلی، مهندسان شیمی در خصوص فرآیندهای مربوط به تولید مواد شیمیایی تامل کرده و سپس اقدام به طراحی می کنند. نقش اصلی آنها، طراحی و عیب ‌یابی فرآیند های تولید مواد شیمیایی، سوخت‌ ها، غذاها، داروها و مواد بیولوژیکی می باشد. آنها اغلب جهت به حداکثر رساندن بهره وری و کیفیت محصول و همچنین به حداقل رساندن هزینه ها، توسط کارخانه های تولیدی استخدام می شوند.

مهندسان شیمی تقریباً بر تولید هر محصولی که در مقیاس صنعتی تولید می شود، تأثیر گذار هستند. برخی از وظایف آنها بدین شرح می باشند:

  • کسب اطمینان از رعایت مقررات بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی
  • انجام تحقیقاتی در زمینه بهبود فرآیندهای تولید
  • طراحی و برنامه ریزی برای ترتیب و آرایش تجهیزات
  • ترکیب رویه های ایمنی برای کار با مواد شیمیایی خطرناک
  • نظارت و بهینه سازی فرآیندهای تولید
  • تخمین هزینه های تولید

مهندسی شیمی به تبدیل مواد خام به محصولات مفید نظیر لباس، غذا و نوشیدنی و انرژی اشاره دارد. مهندسان این رشته بر فرآیندها و محصولات متمرکز هستند؛ آنها برای ایجاد محصولات، فرآیندهایی را توسعه داده و طراحی می کنند و یا بر بهبود فرآیندهای موجود یا ایجاد فرآیندهای جدید متمرکز می شوند. این بدان معناست که آنها، مدیریت منابع، حفاظت از محیط زیست و سلامت و ایمنی را تا حد زیادی مورد توجه قرار می دهند. از آنجائیکه این رشته بسیار گسترده است، متخصصین این رشته برخی اوقات “مهندسین جهانی” نیز نامیده می شوند؛ آنها اساساً نگران تبدیل یک ماده به ماده دیگر هستند.

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi