مدیریت زنجیره تامین سبز

دانلود رایگان مقاله مدیریت زنجیره تامین سبز

در این صفحه می توانید لیستی از جدیدترین مقالات در مبحث مدیریت زنجیره تامین سبز را مشاهده نمایید. این مقالات از ژورنال های معتبر بین المللی دریافت شده اند و فایل PDF آنها را می توانید به صورت کاملا رایگان از سایت، دانلود نمایید.

از چند دهه قبل، مسائل زیست محیطی افزایش یافته اند و سریعتر از آتش سوزی در جنگل، از کشوری به ناحیه ای، و از ناحیه ای به سطح جهانی گسترش می یابند. این یکی از دلایل اصلی تغییرات جوی و گرمایش جهانی به حساب می آید. علاوه بر این، کمیاب بودن منابع طبیعی، و آلودگی آب و هوا، تاثیر بدی را روی پوشش گیاهی و جانوران بجا گذاشته است. انسان دچار بیماری های متعددی همچون ایسکمی قلبی، سرطان ریه، انسداد حاد ریوی، سکته، بیماری کرم گینه، وبا، هپاتیت، تب تیفوئید، و نوروویروس می شود. اما زنجیره تامین سبز به کاهش تخریب های زیست محیطی و کنترل آلودگی هوا، آب و زباله، از طریق اجرای روش های سبز در عملیات تجاری کمک می کند. بدون تردید، ایدئولوژی پایه حاکم بر مفهوم سبز، ارتقای پایداری محیطی است. اما شرکت ها مفاهیم سبز را اتخاذ کرده اند تا با یک گلوله، دو دشمن را نابود کنند. بخاطر اینکه زنجیره تامین سبز، آلودگی زیست محیطی و هزینه های تولید را کاهش می دهد، زمینه ساز رشد اقتصادی، کسب مزیت رقابتی در حوزه رضایت بیشتر مشتری، ایجاد شهرت و تصویر مثبت و فرصت مناسب برای صادرات محصولات به کشورهای دوستدار محیط زیست خواهد بود. با توجه به نوآوری ها و تکنیک های جدید برای حفاظت پایدار از محیط، تعریف ایده سبز در حال گسترش است. مسئولیت اجتماعی شرکت، تولید سبز، کاهش زباله، بازیافت و تولید در زنجیره تامین دوستدار محیط پایدار و غیره، برای تحقق این هدف بکار می روند.

مدیریت زنجیره تامین سبز

زنجیره تامین سبز doc

در این صفحه لیستی از مقالات مرتبط با موضوع مدیریت زنجیره تامین سبز، ارائه شده است. این مقالات توسط تیمی از بهترین مترجمین رشته مدیریت، و به صورت کاملا تخصصی، ترجمه شده اند. ترجمه مقالات در محیط ورد (WORD) بوده و دارای فرمت doc یا docx می باشند و کاملا قابل ویرایش و شخصی سازی هستند.

مدیریت زنجیره تامین سبز (GSCM)، یعنی لحاظ کردن مسائل زیست محیطی در مدیریت زنجیره تامین. GSCM به صورت های زیر تعریف شده است:

  • GSCM شامل مجموعه ای از روش های زیست محیطی است که به ارتقای روش های محیطی دو یا بیش از دو سازمان حاضر در یک زنجیره تامین، کمک می کنند.
  • GSCM فرایندی است که طی آن، نگرانی های محیطی وارد مدیریت زنجیره تامین می شوند. آن ها شامل طراحی محصول، تامین منابع مواد و انتخاب آن ها، ساخت، تحویل محصولات نهایی و مدیریت پایان عمر محصولات هستند.
  • می توان با در نظر گرفتن مسائل محیطی در حین خرید، طراحی و توسعه محصول، تولید، حمل و نقل، بسته بندی، ذخیره، دفع، و مدیریت انتهای چرخه عمر محصول، به GSCM دسترسی پیدا کرد.
  • GSCM یعنی ادغام نگرانی های محیطی در روش های بین سازمانی در پروسه مدیریت زنجیره تامین.

پژوهشگران، محدوده GSCM را شامل نظارت واکنشی بر برنامه های عمومی مدیریت محیط زیست تا روش های بیش فعالانه تر اجرا شده بر اساس عوامل مختلف، تلقی می کند (کاهش، استفاده مجدد، کار مجدد، ارتقا، ادعای مجدد، بازیافت، ساخت مجدد، لجستیک معکوس و غیره). از دید کارآفرینی، GSCM کارآفرینانه، رویکرد جدیدی برای مدیریت محیط زیست است که توسط کارآفرینان سبز در کل زنجیره های تامین، اجرا می شود. این عمل جایگزینی بر تفکر در هر یک از شرکت های ناسازگار با محیط زیست است. این رویکرد کُلی جدید منجر به ادغام افراد، شرکت ها و زنجیره های تامین از کشورهای مختلف در یکدیگر، به نحوی که سازگار با محیط زیست باشد، می شود.

مفهوم مدیریت زنجیره تامین سبز (GSCM) به معنی ادغام فرایندهای پایدار محیط زیستی در زنجیره تامین سنتی است. فرایندهایی همچون طراحی محصول، تامین و انتخاب مواد، ساخت و تولید، بهره برداری و مدیریت انتهای چرخه عمر، در این چارچوب قرار می گیرند. این مفهوم بجای اینکه صرفاً سعی کند آثار محیطی زنجیره تامین را حذف کند، سعی می کند تا از طریق سازمان های زنجیره تامین، ارزش آفرینی کند. بدین ترتیب، اثر کُلی بر محیط زیست کاهش می یابد. هرچند هدف کُلی این فرآیند، کاهش انتشار دی اکسید کربن است، مزایای عینی دیگری هم نصیب سازمان می شوند که از آن جمله می توان به بازدهی بیشتر در استفاده از دارایی ها، کاهش تولید زباله، نوآوری بیشتر، کاهش هزینه تولید، استفاده مجدد از مواد خام، سودآوری بیشتر، تلقی ارزش افزوده برای تمام مشتریان و غیره، اشاره کرد. نقش مهم برای موفقیت GSCM، به تمامی اعضای شریک در سطوح بالایی و پایینی زنجیره تامین، تعلق دارد. برای اینکه طرح مربوطه، موثر باشد، به همکاری، شفافیت و ادغام بیشتر فرایندها و سیستم های زنجیره تامین، نیاز است.

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi