کنترل توان راکتیو

دانلود رایگان مقاله در مورد کنترل توان راکتیو

در این صفحه می توانید جدیدترین مقالات انگلیسی بیس مربوط به موضوع کنترل توان راکتیو را مشاهده نمایید. فایل PDF انگلیسی این مقالات را می توانید به صورت رایگان از سایت دریافت نمایید. ترجمه تخصصی این مقالات توسط تیمی از بهترین مترجمین رشته مهندسی برق انجام شده و برای دریافت آنها می توانید اقدام به خرید از سایت نمایید. کنترل توان راکتیو، یکی از موضوعات پژوهشی رشته مهندسی برق است که بسیار مورد توجه دانشجویان و پژوهشگران این رشته، قرار دارد.

توان راکتیو بخشی از توان مختلط است که به ذخیره سازی و بازیابی انرژی به جای مصرف آن مربوط می شود. در یک سیستم قدرت AC، دو نوع توان وجود دارد: توان واقعی که به طور واقعی کار را انجام می دهد و توان راکتیو که به ترانسفورماتورها امکان تبدیل، به ژنراتورها امکان تولید و به موتورها امکان چرخش می دهد. می توان از خازن ها برای جداسازی توان راکتیو از موتورهای القایی و بازگردان آن به منبع در چرخه بعد استفاده کرد.

برقی که هر روزه دریافت و مصرف می کنید، دو شکل توان را تشکیل می دهد: توان اکتیو و توان راکتیو. وقتی آنها به هم اضافه شوند، توان ظاهری نامیده می شود. توان اکتیو بر حسب کیلووات ساعت سنجیده می شود و نتیجه تبدیل برق به کار و حرارت است. توان راکتیو بر حسب کیلو ولت آمپر ساعت (kVArh) اندازه گیری می شود و با کار دستگاه های الکتریکی مشخصی تولید می شود که از سیم پیچ هایی استفاده می کنند که انرژی را به میدان های مغناطیسی تبدیل می کنند (موتورها، ترانسفورماتورها و …).

مقالات ISI کنترل توان راکتیو

مقالات انگلیسی ISI با موضوع کنترل توان راکتیو، از بهترین بین بهترین مقالات از ژورنال های معتبر بین المللی همچون IEEE، IET، الزویر (Elsevier) و … دریافت شده اند و به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته اند. مطمئنا این مقالات می توانند بهترین منبع برای انجام امور پژوهشی و دانشگاهی باشند.

در سیستم های شبکه برق، توان راکتیو، توانی است که از یک مقصد به سمت شبکه در یک سناریوی جریان متناوب، جریان می یابد. در سیستم جریان مستقیم، ولتاژ و بار، ثابت است و جهت انرژی، یکسویه می باشد، اما در جریان متناوب، فازهای مختلفی وجود دارد که با اجزای سیستم مانند خازن ها و القاگرها کار می کند.  توان راکتیو، انرژی برگشتی به شبکه در طول فازهای غیرفعال را می گیرد.

توان راکتیو یکی از سه نوع توان موجود در مدارهای بارگذاری شده است.

توان واقعی: مقدار واقعی توان بر حسب وات که توسط مدار مصرف می شود.

توان راکتیو: توان مصرف شده ناشی از بازهای القایی و خازنی اندازه گیری شده بر حسب ولت آمپر راکتیو (VAR)

توان ظاهری: ترکیب توان راکتیو و واقعی بر حسب ولت آمپر (VA) اندازه گیری می شود.

کنترل توان راکتیو

در کل می دانیم که بارهای راکتیو مانند خازن ها و القاگرها در واقع توان را به شکلی که برای قدرت دادن به آنها استفاده شده، صرف نمی کنند، بلکه اندازه گیری ولتاژ و جریان در اطراف آنها نشان می دهد که ولتاژ را کنار می گذارند و جریان می کشند. توان اتلاف شده توسط این حذف ولتاژ و کشیدن جریان، به شکل حرارت یا هدر رفت انرژی است و به صورت یک کار واقعی انجام نمی شود. بنابراین مهندسان به دنبال روش هایی بوده اند تا این اتلاف را کم کنند. بخاطر این نوع از توان، رساناها و ژنراتورها باید به همان ترتیب برآورد شوند تا جریان کل شامل هدر رفت و نه فقط جریانی که کار واقعی را انجام می دهد را حمل کنند.

برخی از متخصصان انرژی، در مورد توان راکتیو به صورت بخشی از جابجایی یک خازن صحبت می کنند که شبیه حرکت یک پاندول ساعت، از اوج به حضیض است. در این تشابه، پاندول رو به بالا نوسان می کند، جریان متناوب توان اکتیو را برای یک دستگاه مقصد تامین می کند. وقتی پاندول به پایین بر می گردد، توان راکتیو به شبکه بر می گردد تا جذب شود. در این نوع تعریف ها، متخصصان می گویند که انرژی راکتیو، انرژی رفت و برگشتی میان منبع و باز است، به ویژه که توان راکتیو به سمت منبع محو می شود. در این حالت، این موضوع به تاخیر میان جریان و ولتاژ مربوط می شود. علاوه بر خازن ها، جبران کننده های استاتیک VAr و کندانسورهای همگام را می توان برای کار با توان راکتیو در سیستم استفاده کرد.

مسئله اصلی، گذاشتن تجهیزات جریان راکتیو در نزدیکی بارهای توان است. این کار مقدار جریان راکتیو که سیستم تحویل، باید در یک مسافت خاص حمل کند را کاهش می دهد.

توان راکتیو در شبکه

برای کار با واقعیت های جریان متناوب و تغییر مسیرهای انرژی، برنامه ریزان، اطمینان حاصل می کنند که معیارهای کنترل ولتاژ را کنار هم قرار می دهند. متخصصان انرژی اشاره می کنند که حتی تغییر بسیار کم در ولتاژ یک سیستم می تواند موجب خاموشی و مشکلات دیگر شود.

برای این کار، اجزای زیادی از یک سیستم الکتریکی مانند ترانسفورماتورها می توانند از تحویل به جذب توان راکتیو در فازها سوئیچ کنند. اما متخصصان نزدیک به صنعت تاکید می کنند که این امر با تغییر بخش هایی از شبکه برق به انرژی های تجدیدپذیر، مهم تر خواهد شد.

توان راکتیو و انرژی های تجدیدپذیر

توان راکتیو در زمینه شبکه های انرژی در حال تغییر ما نیز بسیار مهم است. به دلایل مهمی، انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشیدی و بادی، جایگزین منابع سنتی انرژی مانند ذغال سنگ و گاز طبیعی می شوند. اما این می تواند نتایج دیگری برای شبکه برق به عنوان یک کلیت داشته باشد. متخصصان در تشریح اصل «اینرسی شبکه» و نحوه اعمال آن برای کار با توان راکتیو، در سیستمی که به ساخت انرژی تجدیدپذیر تغییر می کند، عنوان کرده اند که: «جهش یا نوسان انرژی های تجدید پذیر در یک شبکه بدون توده چرخنده کافی می تواند موجب مشکلات زیادی شود: توان در نواحی خاصی در تلاش برای تامین تقاضا در خط قطع می شود؛ و نیروگاه های بزرگ از شبکه خارج می شوند تا از بار بیش از حد روی آنها پیشگیری شود». با تحویل انرژی تجدیدپذیر به طور متفاوت به شبکه، تقاضای بیشتری برای مدیریت دقیق توان اکتیو و توان واقعی به طور متناسب وجود خواهد داشت.

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi