انتقال تکنولوژی

دانلود رایگان مقاله در مورد انتقال تکنولوژی

در این صفحه می توانید جدیدترین مقالات معتبر در زمینه انتقال تکنولوژی که در ژورنال های بین المللی همچون الزویر، امرالد و … به چاپ رسیدند را مشاهده کرده و فایل PDF مقاله انگلیسی را به طور رایگان دریافت نمایید. انتقال تکنولوژی، یعنی جابه جایی داده ها، طراحی ها، اختراع ها، مواد، نرم افزارها، دانش فنی یا اسرار تجاری از یک سازمان به سازمانی دیگر، با توجه به اهداف تعیین شده. فرایند انتقال فناوری، تحت هدایت سیاست ها، روش ها و ارزش های تمامی سازمان های دست اندرکار قرار دارد.

انتقال فناوری که به اسم مخفف TOT هم شناخته می شود، بین دانشگاه ها، کسب و کارها و دولت ها، بصورت رسمی یا غیررسمی انجام می شود. بدین ترتیب امکان به اشتراک گذاری مهارت ها، دانش، فناوری ها، روش های تولید و غیره فراهم می شود. این نوع انتقال دانش کمک کرده تا تضمین شود که پیشرفت های علمی و فناوری، در اختیار طیف وسیعی از کاربران قرار می گیرند. آن ها نیز به نوبه خود به توسعه یا بهره برداری از پیشرفت ها کمک می کنند. این انتقال، بصورت افقی در حوزه های مختلف، یا بصورت عمودی با انتقال فناوری صورت می گیرد. برای مثال می توان فناوری را از مراکز تحقیقاتی، به تیم های تحقیق و توسعه انتقال داد.

در کنفرانس هایی که توسط گروه هایی همچون انجمن مدیران فناوری دانشگاه ها برگزار می شود، بحث انتقال فناوری، ترویج داده می شود. بدین ترتیب، سرمایه گذاران امکان تجاری سازی یک محصول یا خدمات انقلابی را، دقیق تر بررسی می کنند. این تجاری سازی با برقراری همکاری های مشترک، توافقنامه اعطای امتیاز و همکاری در راستای مدیریت اشتراکی ریسک ها و پاداش ها، به اجرا گذاشته می شود. از سوی دیگر، می توان نسبت به جذب سرمایه اقدام نمود. موسسات پژوهشی، دولت ها و کسب و کارها نیز از خدمات این دفاتر، و کمک به اجرای هرچه بهتر این فرایندها، استفاده می کنند. اقتصاددان ها، مهندسان، وکلا، متخصصان بازاریابی و دانشمندان، در این دفاتر، مشغول به فعالیت هستند.

حفاظت از مالکیت فکری (IP)، یکی از بخش های مهم انتقال تکنولوژی است. این موضوع برای فناوری های توسعه یافته در موسسات تحقیقاتی، اهمیت بیشتری پیدا می کند. در واقع می توان مالکیت فکری را از طریق حق اختراع به سایر کسب و کارها انتقال داد. یا اینکه شرکت های نوپایی تاسیس شده تا نسبت به صدور مجوز IP اقدام کنند.

انتقال تکنولوژی

مقاله های ISI انتقال تکنولوژی

در این صفحه، جدیدترین مقالات ISI در زمینه مبحث انتقال تکنولوژی، طبقه بندی شده اند. این مقالات را می توانید به همراه ترجمه فارسی آنها از سایت دریافت نمایید. ترجمه فارسی این مقالات توسط تیمی از برترین مترجمین رشته مدیریت، و به صورت کاملا تخصصی، انجام شده اند. ترجمه مقالات در قالب فایل ورد (WORD) بوده و دارای فرمت doc یا docx می باشند و کاملا قابل ویرایش و شخصی سازی هستند. انتقال تکنولوژی، به معنی انتشار فناوری از یک فرد یا سازمان، به فرد یا سازمان دیگر است. عامل اول، مالکیت یا حق نگهداری از فناوری را در اختیار دارد. هدف این است که با تبدیل اختراعات و دستاوردهای علمی به محصولات و خدمات جدید، منافعی نصیب جامعه شوند. این فرآیند دارای ارتباط تنگاتنگی با انتقال دانش است (یا حتی می توان آن را یکی از زیرمجموعه های انتقال دانش تلقی نمود).

ارائه تعریفی جامع از این مبحث در عصر کنونی، با توجه به مفهوم فرایند مشارکتی، به اجرا گذاشته می شود. برطرف سازی چالش های جهانی، صرفاً با توسعه راهکارهای جهانی میسر می شوند. انتقال دانش و فناوری، نقش مهمی در پیونددهی ذینفعان فناوری، و انتقال اختراعات از مخترعین به کاربران عمومی و خصوصی ایفا می کنند.

مالکیت فکری (IP)، یکی از ابزارهای مهم برای انتقال فناوری است. بوسیله مالکیت فکری، محیطی مناسب برای به اشتراک گذاری نتایج تحقیقاتی و فناوری ها، فراهم می گردد. تحلیل های صورت گرفته نشان می دهند که زمینه، یا محیط، و نیز انگیزه های تمامی سازمان های درگیر در فرایند، روی روش انتخابی برای انتقال تکنولوژی، تاثیر دارند. انگیزه های این مبحث، لزوماً در سطوح مختلف سازمان، یکسان نیستند. هنگامی که منافع تجاری و دولتی در یکدیگر ترکیب می شوند، شرایط از حالت یکنواخت، دورتر می گردند. حفاظت از IP به تمامی فعالان از جمله دانشگاه ها و موسسات پژوهشی، این امکان را داده تا حق مالکیت بر دستاوردهای فکری خود را تضمین کنند. علاوه بر این، استفاده از IP، با توجه به ماموریت و ارزش های اساسی سازمان ها، کنترل می شوند. حفاظت از IP به موسسات دانشگاهی، این ظرفیت را داده تا اختراعات خود را بازاریابی کرده، سرمایه های لازم را جذب کنند، شرکای صنعتی را جستجو کنند و از انتشار فناوری های جدید از طریق روش هایی همچون اعطای مجوز و تاسیس کسب و کارهای جدید، اطمینان حاصل نمایند. انجام این کارها، قطعاً منافعی را برای جامعه به ارمغان خواهند آورد.

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi