کیفیت توان

مقاله ISI در مورد کیفیت توان

در این صفحه، جدیدترین مقالات انگلیسی ISI با موضوع کیفیت توان جمع آوری شده و در اختیار شما دانشجویان و پژوهشگران گرامی، قرار داده شده است. این مقالات از معتبرترین ژورنال های بین المللی همچون IEEE، IET، الزویر (Elsevier) و … دریافت شده اند. کیفیت توان را می توان به عنوان یک معیار، تحلیل و بهبود ولتاژ باس برای حفظ شکل موج سینوسی در ولتاژ و فرکانس اسمی تعریف کرد. دلایل اصلی آشفتگی و مسائل مربوط به این حوزه، رویدادهای غیرقابل پیش بینی، تامین برق، مشتری، و تولید کننده هستند. می توان از برنامه بزرگی-مدت زمان برای دسته بندی رویدادهای کیفیت توان استفاده کرد که در آن بزرگی ولتاژ به سه ناحیه تقسیم می شود و مدت این رویدادها هم به چهار ناحیه تقسیم می شود. برخی از تاثیرات زیان آور کیفیت پایین توان عبارت است از افزایش یا کاهش مولفه ولتاژ پایه، اتلاف های بیشتر، گرم شدن و نویز، کاهش طول عمر وسائل و تجهیزات، کارکرد نامناسب و خرابی اجزاء، کنترل کننده ها و بارها، تشدید و فرورزونانس، سوسو زدن، ناپایداری هارمونیک، و گشتاورهای نامطلوب.

اسناد برای کنترل کیفیت توان از سه سطح کاربرد و اعتبار می آیند: دستورالعمل ها، توصیه ها و استانداردها. سه روش برای تحلیل هارمونیک استفاده می شود: شبیه سازی زمان-دامنه، مدل سازی فرکانس-دامنه، و روش های تکراری. انتشار جریان هارمونیک، ولتاژهای هارمونیکی در سیستم های قدرت ایجاد می کند. روش های کاهشی بسیاری برای کنترل آن پیشنهاد شده است. جایگذاری مناسب و اندازه کردن بانک های خازنی شنت در شبکه های مختل شده، می تواند موجب جبران توان راکتیو، تنظیم بهتر ولتاژ، تصحیح ضریب توان و کاهش اتلاف انرژی/توان شود.

این مساله، اساساً بسیار گسترده است و همه جنبه های مهندسی سیستم قدرت از تحلیل های سطح انتقال و توزیع تا مشکلات کاربر نهایی را پوشش می دهد. بنابراین کیفیت توان الکتریکی به نگرانی اصلی مهندسان تاسیسات، کاربران نهایی، معماران و مهندسان عمران و تولید کننده ها تبدیل شده است. این متخصصان باید با هم در توسعه راه حل هایی برای این مسائل، همکاری کنند:

  • مدیران تاسیسات الکتریکی و طراحان باید سیستم هایی را بسازند و راه اندازی کنند که برهمکنش میان تاسیسات مصرف و سیستم قدرت را به حساب آورد. تاسیسات الکتریکی باید حساسیت تجهیز کاربردی نهایی نسبت به کیفیت ولتاژ را درک کنند.
  • مشتریان باید یاد بگیرند تا به حقوق همسایگان خود احترام بگذارند و کیفیت بارهای غیرخطی خود را کنترل کنند. مطالعات نشان می دهد که بهترین و موثرترین راه حل در این زمینه، کنترل آنها در منبع است. مشتریان می توانند این کار را با انتخاب دقیق و کنترل بارهای غیرخطی خود و با اقدامات مناسب برای کنترل و کاهش اختلال های یکباره و هارمونیک ها قبل از اتصال بار به سیستم قدرت انجام دهند.
  • معماران و مهندسان عمران باید ساختمان هایی را طراحی کنند که استعداد و آسیب پذیری اجزای الکتریکی به این مسائل را به حداقل برساند.
  • تولید کننده ها و مهندسان تجهیزات باید دستگاه هایی را طراحی کنند که با سیستم قدرت، تطابق داشته باشند. این می تواند به معنی تولید هارمونیک کمتر یا حساسیت کمتر به اختلال ولتاژ باشد.
  • مهندسان باید بتوانند قابلیت های حین کار ژنراتورهای پراکنده (مانند نیروگاه های تولید بادی و خورشیدی) را ایجاد کنند.

کیفیت توان

دانلود رایگان مقالات کیفیت توان

در این صفحه می توانید جدیدترین مقالات انگلیسی مربوط به موضوع کیفیت توان را مشاهده نمایید. این مقالات را می توانید با فرمت PDF و به صورت رایگان از سایت، دریافت نمایید. این موضوع به صورت هر مسئله توان نمایش یافته در انحراف ولتاژ، جریان یا فرکانس تعریف می شود که منجر به خطا یا کارکرد نامناسب تاسیسات یا تجهیزات کاربر نهایی می گردد. کاهش کیفیت توان، دیگر یک گزینه در جامعه دارای ارتباط درونی کنونی نیست، این امر بسیار مهم است. از دکل های تقویت مایکروویو تغذیه کننده داده، مدیریت داده مدرن (ISP) و مراکز ارتباطی، شبکه های ارتباط از دور، سیستم های توان صنعتی، تجاری و سازمانی، همه به برق غیرآشفته و مختل نشده نیاز دارند. خطاهای توان، گران تمام می شود و می توانند تاثیر قابل توجهی بر عملکرد همه ارگان ها و شرکت ها داشته باشند. مهندسان برق و پرسنل نگهداری، مدتی طولانی است که می دانند، شناسایی، نظارت، و تصحیح کیفیت توان و مسائل اتصال زمین برای حفظ کارکرد روان تاسیسات و سیستم های توزیع برق، ضروری هستند.

تعریف های مختلفی برای کیفیت توان وجود دارد:

  • از نظر واحد تاسیسات، کیفیت توان همان قابلیت اطمینان است.
  • از جنبه بار، کیفیت توان به صورت توان تامین شده برای کارکرد رضایت بخش همه تجهیزات مانند همه تجهیزات حساس تعریف می شود.
  • این به کاربر نهایی بستگی دارد. از دیدگاه کاربرد نهایی، کیفیت توان به صورت « هر مسئله توان مشاهده شده در انحراف ولتاژ، جریان یا فرکانس که موجب خطا یا کارکرد نامناسب تجهیزات مصرف کننده می شود» تعریف می شود.
  • در واژه نامه IEEE، کیفیت توان به صورت «مفهوم توان دهی و اتصال زمین تجهیزات حساس به شکلی که برای کارکرد آن تجهیزات مناسب باشد» تعریف می شود.
  • کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) آن را به صورت «مجموعه پارامترهای تعریف کننده ویژگی های تامین برق به صورت تحویل شده به کاربر در شرایط کاری معمول بر حسب پیوستگی تامین و ویژگی های ولتاژ (بزرگی، فرکانس، شکل موج)» تعریف می کند.

سیستم تامین قدرت تنها می تواند کیفیت ولتاژ را کنترل کند؛ این سیستم، کنترلی بر جریان هایی که بارهای خاص می کشند، ندارد. بنابراین استانداردهای این حوزه، به حفظ ولتاژ تامین در یک محدوده مشخص مربوط می شود.

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi