مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی PDF

در این صفحه می توانید جدیدترین مقالات مربوط به موضوعات مختلف رشته مهندسی پزشکی را مشاهده نمایید. این مقالات از ژورنال های معتبر بین المللی همچون الزویر (Elsevier)، اسپرینگر (Springer) و … دریافت شده اند. فایل PDF مقالات انگلیسی را می توانید به صورت رایگان از سایت، دانلود نمایید. ترجمه تخصصی این مقالات توسط تیمی از بهترین مترجمان رشته مهندسی پزشکی انجام شده که با پرداخت هزینه ای تقریبا رایگان می توانید اقدام به خرید و دانلود آنها نمایید.

مهندسی پزشکی، به کاربرد اصول و شیوه های حل مسئله مهندسی در زیست شناسی و پزشکی اشاره دارد. این رشته در تمامی سیستم های مراقبت‌ های بهداشتی، تشخیص و تحلیل تا درمان و بهبودی، ملموس است و از طریق گسترش دستگاه‌ های پزشکی قابل کاشت، نظیر ضربان ساز و لگن مصنوعی، تا فناوری‌ های آینده‌ نگر نظیر مهندسی سلول ‌های بنیادی و سه بعدی، به افراد و جامعه کمک می کند. چاپ اندام های بیولوژیکی مهندسی، یک زمینه نوآورانه در این رشته محسوب می شود و منشا ایده هایی است که به همه چیز از خودرو گرفته تا هوافضا، آسمان خراش ها تا ردیاب ها ختم می شود. این رشته بر پیشرفت هایی متمرکز است و به بهبود سلامت انسان و مراقبت های بهداشتی در تمام سطوح منجر می شود.

رشته مهندسی پزشکی با سایر رشته های مهندسی که بر سلامت انسان تأثیر گذار هستند، متفاوت است، زیرا متخصصین این حوزه، در فرآیند طراحی مهندسی خود از دانش دقیق اصول بیولوژیکی مدرن بهره می گیرند. جنبه های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی، علم مواد، شیمی، ریاضیات، و علوم کامپیوتر و مهندسی برای بهبود سلامت انسان همگی در مهندسی پزشکی با زیست شناسی انسانی تلفیق شده اند، خواه اندام به کار رفته یک اندام مصنوعی پیشرفته باشد و یا پیشرفتی در شناسایی پروتئین های درون سلول ها. مدیریت و کارآفرینی در این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است.

زیرشاخه های متعددی در این رشته وجود دارد نظیر طراحی و توسعه دستگاه های پزشکی فعال و غیرفعال، ایمپلنت های ارتوپدی، تصویربرداری پزشکی، پردازش سیگنال، مهندسی بافت و سلول های بنیادی، و مهندسی بالینی.

مقاله مهندسی پزشکی

نمونه مقاله مروری مهندسی پزشکی

در این صفحه می توانید مقالات علمی پژوهشی و مروری مربوط به این رشته را مشاهده نمایید. این مقالات مربوط به موضوعات مختلف این رشته همچون بیوالکتریک، بیومتریال، بیومکانیک، مهندسی بافت، و … می باشند. از این مقالات می توانید به عنوان موضوع پروژه کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری خود استفاده نمایید.

مهندسان پزشکی در مجموعه گسترده ای از زمینه ها و رشته ها فعالیت می کنند. علاوه بر این، برای نوآوری، طراحی و توسعه فناوری های جدید، فرصت های متعددی در صنعت وجود دارد. در دانشگاه، انجام تحقیقات علمی و پزشکی، آزمایش، اجرا و توسعه ابزارهای تشخیصی جدید و تجهیزات پزشکی؛ و در دولت، ارائه استانداردهای ایمنی برای تجهیزات پزشکی، امکان پذیر است. همچنین بسیاری از مهندسان این رشته در استارت آپ ها یا خود به عنوان کارآفرین، مشغول به کار می شوند.

یافته های بدست آمده حاکی از آن است که تقاضای گسترده برای متخصصان این رشته، با تغییر عمومی جامعه به سمت استفاده متداول از ماشین آلات و فناوری در تمام جنبه های زندگی، در ارتباط است. همچنین، ادغام اصول مهندسی با دانش بیولوژیکی جهت رفع الزامات پزشکی در توسعه مفاهیم تحول آفرین و نجات بخش، موثر بوده است. نمونه ای از این پیشرفت ها عبارتند از:

 • اندام های مصنوعی
 • روبات های جراحی
 • پروتزهای پیشرفته
 • داروهای جدید
 • دیالیز کلیه

نمونه هایی از وظایف متخصصین این رشته عبارتند از:

 • طراحی و توسعه ضربان سازهای قلبی، دفیبریلاتورها، کلیه های مصنوعی، اکسیژن سازهای خون، قلب، عروق خونی، مفاصل، بازوها و پاها
 • طراحی کامپیوتر و سیستم های اطلاعاتی برای نظارت بر بیماران
 • طراحی ابزارها و وسایل برای مصارف درمانی
 • توسعه استراتژی های تصمیم گیری بالینی بر مبنای سیستم های خبره و هوش مصنوعی
 • طراحی، پیشرفت ها و تحقیقات در زمینه سیستم های تصویربرداری پزشکی نظیر توموگرافی از طریق کامپیوتر (CT)، پویشگر پرتونگاری مقطعی (PET)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، فراصوت، یا روش های جدیدتر
 • توسعه مدل های ریاضی/کامپیوتری برای مطالعه فیزیولوژی
 • طراحی و توسعه مواد زیستی پیشرفته
 • تحقیق در زمینه بیومکانیک، مکانیک ورزشی و بهینه سازی عملکرد انسان

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi