نمونه پروپوزال دامپزشکی PDF

هدف از ارائه نمونه پروپوزال های آماده دامپزشکی در این صفحه، آشنا کردن دانشجویان این رشته با ساختارهای استاندارد پروپوزال نویسی بوده است. مطمئنا مطالعه چندین نمونه پروپوزال آماده می تواند بهترین روش آشنایی با این ساختارها باشد. سعی شده تا جدیدترین موضوعات در این صفحه لیست گردند. این محصولات با قیمتی تقریبا رایگان قابل دریافت و استفاده می باشند. این نمونه پروپوزال ها در قالب فایل ورد (WORD) و PDF آماده شده اند و کاملا قابل ویرایش و شخصی سازی می باشند.

دامپزشکی، علم و هنری است که با حفظ سلامت حیوانات و بخصوص حیوانات خانگی و پیشگیری، تسکین و درمان بیماری و جراحت در آنها، سروکار دارد. این رشته، مطالعه علوم پزشکی مربوط به بیولوژی حیوانات و نحوه ارائه مراقبت پزشکی صحیح به آنها می باشد. این رشته، یک تخصص پزشکی مربوط به پیشگیری، کنترل، تشخیص و درمان بیماری های تاثیرگذار بر سلامت حیوانات اهلی، خانگی و وحشی و پیشگیری از انتقال بیماری های حیوانات به انسان ها، می باشد. دامپزشکان، با نظارت و حفظ سلامت حیوانات تولید کننده غذا، باعث بوجود آمدن اطمینان در مورد منبع غذای ایمن برای انسان ها می شوند.

افرادی که به عنوان پزشک حیوانات خدمت می کرده اند، از همان اوایل تاریخ وجود داشته اند و این رشته از زمانی به قدمت 2000 سال پیش از میلاد در بابل و مصر، به عنوان یک تخصص، جا افتاده است. در یونان باستان، افراد و متخصصانی در این حوزه فعالیت می کردند که به «پزشکان اسب» مشهور بودند. امروزه، دامپزشکان در سراسر جهان در کلینیک های خصوصی و سازمانی، حوزه های دانشگاهی، صنایع خصوصی و دولتی، بخش سلامت عمومی و خدمات نظامی، فعالیت می کنند. اغلب آنها در کار خود با متخصصان دیگر این حوزه، مانند پرستاران و تکنسین های دامپزشکی، مورد حمایت قرار می گیرند.

این حوزه، نقش های مهم بسیاری در سلامت حیوان و انسان داشته است. از جمله کاهش زیاد منشاء جانوری بیماری های سل و تب مالت برای انسان را می توان نام برد. برای پیشگیری از بسیاری از بیماریهای حیوانات همراه (حیوانات خانگی)، برای مثال، بیماری سگهای جوان و بیماری گربه ها (پانلیوکوپنیا)، واکسن های ایمن و موثری ابداع شده است. واکسن ابداع شده برای کنترل بیماری مارِک در مرغ ها، اولین واکسن ضدسرطان بود. دامپزشکان روش های جراحی، مانند تعویض مفصل ران و پیوند اندام را ابداع کردند که بعداً با موفقیت برای انسان ها نیز بکار گرفته شد.

یکی از چالش های مهم این رشته، توجه کافی به تنوع گونه های جانوری است. دامپزشکان به نیازهای سلامت حیوانات خانگی، شامل گربه، سگ، مرغ، اسب، گاو، گوسفند، خوک و بز، حیات وحش، حیوانات باغ وحش، پرندگان دست آموز خانگی و ماهی های تزئینی، می پردازند. اندازه جانوران تحت درمان از همسترهای تازه متولد شده تا فیل های بالغ متنوع هستند، همانگونه که ارزش اقتصادی آنها متغیر است، به نحوی که ارزش آنها از ارزش غیرقابل تعریف همراهی حیوانات خانگی تا ارزش پولی بسیار زیاد یک اسب مسابقه ای پیروز، متنوع است. سروکار داشتن با این تنوع در حیوانات اهلی و وحشی نیاز به دانش و مهارت ویژه ای دارد.

دامپزشکی

پروپوزال دامپزشکی

مطالعه نمونه پروپوزال های دامپزشکی که در این صفحه ارائه شده اند می تواند زمینه ساز ایده های پژوهشی جدیدی برای دانشجویان و پژوهشگران این رشته باشد. این نمونه پروپوزال ها به صورت فایل های دانلودی در این صفحه قرار داده شده اند.

دامپزشکی، شاخه ای از پزشکی است که با پیشگیری، مدیریت، تشخیص و درمان بیماری و جراحات در جانوران سروکار دارد. در عین حال، به پرورش، تربیت، پژوهش در مورد تغذیه و توسعه محصول نیز می پردازد. این حوزه، بسیار گسترده است و پوشش دهنده همه گونه های جانوری، اعم از خانگی و وحشی، با دامنه گسترده ای از بیماری هایی که می توانند بر گونه های مختلف تاثیر بگذارند، می باشد.

دامپزشکی، به روش های گسترده ای، با و بدون نظارت حرفه ای، صورت می گیرد. مراقبت پزشکی در اغلب موارد توسط یک متخصص در این رشته، و همچنین توسط کارکنان پیرادامپزشکی، مانند پرستاران یا تکنسین های این حوزه، صورت می گیرد. این حرفه، توسط دیگر پیرامتخصص ها با تخصص های خاص، مانند فیزیوتراپی یا دندانپزشکی جانوری و نقش های مرتبط با گونه های جانوری مانند نعل بند، تکمیل و تقویت می شود.

علم دامپزشکی از طریق نظارت و کنترل بر بیماریهای جانوری (بیماری عفونی منتقل شده از جانوران به انسان ها)، ایمنی غذایی و از طریق کاربردهای انسانی از طریق پژوهش های پزشکی، به بهداشت و سلامت انسان کمک می کند. همچنین به حفظ منابع غذایی از طریق نظارت بر سلامت دام ها و درمان آنها و سلامت روان، با سالم نگه داشتن حیوانات خانگی، کمک می کنند. در اغلب موارد دانشمندان این رشته با اپیدمی شناسان (همه گیر شناسان) و دیگر دانشمندان سلامت یا طبیعت، براساس نوع کار، همکاری می کنند. از جنبه اخلاقی، متخصصان این حوزه، ملزم به مراقبت از سلامت و تندرستی جانوران هستند. دامپزشکان، بیماری های جانوران را تشخیص می دهند و درمان می کنند و به ایمن و سالم نگه داشتن حیوانات و جانوران کمک می کنند.

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi