دانلود پاورپوینت مطالعه ای بر مفاهیم و مبانی رایانش ابری

عنوان فارسی

مطالعه ای بر مفاهیم و مبانی رایانش ابری: مزایا، انواع و امنیت

درسهای مرتبط

  فناوری اطلاعات

تعداد اسلاید : 23 فرمت : pptx
قابلیت چاپ و پرینت : دارد کیفیت طراحی : طلایی
سال طراحی : 1403 برای ارائه کلاسی مناسب است؟ بله
قابلیت ویرایش : دارد برای دفاعیه ارشد و دکتری مناسب است؟ بله
پاورپوینت فناوری اطلاعات
قیمت دانلود :
44,400 تومان
توضیحات

رایانش ابری بر ارائه خدمات مختلف از طریق اینترنت اشاره دارد. همچنین، این منابع متشکل از ابزارها و برنامه هایی نظیر ذخیره سازی داده ها، سرورها، پایگاه های داده، شبکه و نرم افزار می باشند. ذخیره سازی مبتنی بر ابر به جای حفظ فایل ها در یک هارد دیسک اختصاصی یا دستگاه ذخیره سازی محلی، امکان ذخیره سازی آنها را در یک پایگاه داده راه دور میسر می کند. لازم به ذکر است که تا زمانیکه یک دستگاه الکترونیکی به وب دسترسی داشته باشد، برای اجرای آن، به داده ها و برنامه های نرم افزاری نیز دسترسی دارد.

رایانش ابری به دلایل متعددی نظیر صرفه جویی در هزینه، افزایش بهره وری، سرعت و کارایی، عملکرد و امنیت، برای افراد و مشاغل، گزینه ای پرکاربرد به شمار می آید. این فناوری به این دلیل که اطلاعات قابل دسترس، از راه دور در فضای ابری یا فضای مجازی یافت می شوند، به این عنوان نامگذاری شده است. همچنین، شرکت هایی که این خدمات را ارائه می دهند، این امکان را برای کاربران فراهم می کنند که فایل ها و برنامه ها را بر روی سرورهای راه دور ذخیره سازی کرده و سپس از طریق اینترنت به تمامی داده ها دسترسی داشته باشند، که به این معناست که کاربر به حضور در یک مکان خاص برای دسترسی به اطلاعت نیازی ندارد و امکان کار از راه دور برای کاربر فراهم می شود.

این تکنولوژی تمام کارهای سنگین مربوط به متراکم سازی برنامه ها و پردازش داده ها را از دستگاهی که با خود حمل می کنید یا اینکه، نشسته و در آن کار می کنید را سهل می کند. همچنین تمام این کارها را به خوشه های کامپیوتری بسیار دور در فضای مجازی انتقال می دهد. همچنین، اینترنت به فضای ابری تبدیل می شود و اطلاعات، کار و برنامه ها از هر دستگاهی که بتوان با آن به اینترنت متصل شد، در هر نقطه ای از جهان قابل دسترس هستند.

این فناوری می تواند هم عمومی و هم خصوصی باشد. لازم به ذکر است که سرویس های عمومی، خدمات خود را از طریق اینترنت با پرداخت هزینه ارائه می دهند. از سوی دیگر خدمات خصوصی تنها خدماتی را به تعداد معینی از افراد ارائه می کنند. لازم به ذکر است که این سرویس ها، سیستمی از شبکه ها هستند که خدمات میزبانی شده را ارائه می دهند. علاوه بر این، یک گزینه ترکیبی نیز وجود دارد که عناصر خدمات عمومی و خصوصی را با یکدیگر ادغام می کند.

این پاورپوینت در 23 اسلاید آماده شده و در ادامه نیز، اسلاید شماره 3 آن قرار داده شده است:

تعریف رایانش ابری

بدون در نظر گرفتن نوع سرویس، خدمات این حوزه، مجموعه ای از عملکردها را در اختیار کاربران قرار می دهد که عبارتند از:

 • ایمیل
 • ذخیره سازی، پشتیبانی، و بازیابی داده ها
 • ایجاد و آزمایش برنامه ها
 • تحلیل داده ها
 • پخش صدا و تصویر
 • ارائه نرم افزار در صورت تقاضا

در حال حاضر، این فناوری، یک سرویس نسبتاً جدیدی به شمار می آید، اما توسط تعدادی از سازمان های مختلف از شرکت های بزرگ گرفته تا مشاغل کوچک، سازمان های غیرانتفاعی، سازمان های دولتی و حتی مصرف‌کنندگان فردی به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل های استقرار رایانش ابری

ابرها دارای انواع مختلفی هستند. مدل های عمومی خدمات خود را بر روی سرورها و ذخیره سازی در اینترنت ارائه می کنند و توسط شرکت های شخص ثالث که تمام سخت افزار، نرم افزار و زیرساخت های کلی را مدیریت و کنترل می کنند، نظارت می شوند. همچنین، مشتریان از طریق حساب هایی که تقریباً هر کسی می تواند به آن دسترسی داشته باشد، به خدمات دسترسی پیدا می کنند.

مدل های خصوصی برای مشتریان خاص، معمولاً یک کسب و کار یا سازمان، ذخیره شده است. همچنین ممکن است، مرکز خدمات داده شرکت میزبان سرویس رایانش ابری باشد. علاوه بر این، بسیاری از خدمات محاسبات ابری خصوصی نیز در یک شبکه خصوصی ارائه می شوند.

مدل های ترکیبی، همانطور که از نام آن مشخص است، ترکیبی از خدمات عمومی و خصوصی می باشند. شایان ذکر است که این نوع مدل، انعطاف بیشتری را به کاربر می دهد و در بهینه سازی زیرساخت و امنیت کاربر نیز موثر است.

در ادامه، اسلاید شماره 18 این پاورپوینت، قرار داده شده است:

مدل های رایانش ابری

انواع رایانش ابری

رایانش ابری یک فناوری واحد نظیر ریزتراشه یا تلفن همراه نیست. بلکه سیستمی متشکل از سه سرویس نرم افزاری یعنی، نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)، زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) و پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) است.

 • نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)، شامل مجوز یک برنامه نرم افزاری به مشتریان می باشد. همچنین مجوزها معمولاً از طریق مدل پرداختی یا بر حسب تقاضا در اختیار کاربران قرار می گیرد. این نوع سیستم در Microsoft Office 365 یافت می شود.
 • زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS)، شامل روشی برای ارائه هر چیز از سیستم عامل گرفته تا سرورها و ذخیره سازی از طریق اتصال مبتنی بر IP، به عنوان بخشی از یک سرویس درخواستی محسوب می شود. مشتریان می توانند نرم افزار یا سرور را خریداری نکنند و در عوض این منابع را در یک سرویس برون سپاری و درخواستی تهیه کنند. تعدادی از نمونه های معروف سیستم IaaS عبارتند از: IBM Cloud و Microsoft Azure.
 • پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS)، پیچیده ترین لایه از سه لایه محاسبات مبتنی بر ابر محسوب می شود. PaaS دارای شباهت هایی با SaaS است، تفاوت اصلی در این است که به جای ارائه نرم افزار به صورت آنلاین، در واقع پلتفرمی برای ایجاد نرم افزار است که از طریق اینترنت ارائه می شود. این مدل شامل پلتفرم هایی نظیر com و Heroku.4 5 می باشد.

مزایای رایانش ابری

نرم‌افزار مبتنی بر ابر مزایای مختلفی را به شرکت هایی از تمامی بخش ها، نظیر توانایی استفاده از نرم‌افزار از هر دستگاه از طریق یک برنامه بومی یا یک مرورگر ارائه می دهد. در نتیجه، کاربران می توانند فایل ها و تنظیمات خود را به روشی کاملاً یکپارچه به سایر دستگاه ها انتقال دهند.

رایانش ابری بسیار فراتر از دسترسی به فایل ها در چندین دستگاه می باشد. از طریق خدمات این فناوری، کاربران می توانند ایمیل خود را در هر رایانه ای مورد بررسی قرار داده و حتی با استفاده از سرویس هایی نظیر Dropbox و Google Drive، فایل ها را ذخیره سازی کنند. خدمات محاسبات ابری همچنین امکان بک آپ موسیقی، فایل ها و عکس ها را برای کاربران امکانپذیر کرده و تضمین می کند که در صورت خرابی هارد دیسک، فایل های مربوطه فوراً در دسترس می باشند.

همچنین پتانسیل صرفه جویی در هزینه ها را به کسب و کارهای بزرگ ارائه می دهد. قبل از اینکه ابر به یک جایگزین مناسب تبدیل شود، شرکت ها ملزم به خرید، ساخت و نگهداری فناوری و زیرساخت مدیریت اطلاعات پرهزینه بوده اند. همچنین شرکت ها می توانند با اتصالات اینترنتی سریع، مراکز پرهزینه سرور و بخش های فناوری اطلاعات را تعویض کنند. همچنین کارمندان برای تکمیل وظایف خود می توانند به صورت آنلاین با ابر تعامل داشته باشند.

از طریق این ساختار، کاربران می توانند فضای ذخیره سازی را روی دسکتاپ یا لپ تاپ خود ذخیره کنند. همچنین کاربران از طریق این ساختار می توانند نرم‌افزار را سریع‌تر ارتقا دهند، زیرا شرکت های نرم‌افزاری می توانند به جای روش های سنتی‌تر و ملموس‌تر نظیر دیسک ها یا درایوهای فلش، محصولات خود را از طریق وب ارائه دهند. به طور مثال، مشتریان Adobe می توانند از طریق اشتراک مبتنی بر اینترنت به برنامه های موجود در Creative Cloud خود دسترسی پیدا کنند. همچنین به کاربران این امکان را می دهد که نسخه های جدید را دانلود کرده و برنامه های خود را به راحتی نصب کنند.

معایب رایانش ابری

رایانش ابری با تمام مزایایی نظیر سرعت، کارایی و نوآوری هایی که به همراه دارد، با مخاطراتی نیز همراه است. مسئله امنیت در فضای ابری، به خصوص در مورد سوابق حساس پزشکی و اطلاعات مالی، همواره با دغدغه هایی همراه بوده است. در این راستا، مقررات مربوط به خدمات، این فناوری را ملزم می کند تا اقدامات امنیتی و انطباق پذیری خود را تقویت کنند. همچنین، رمزگذاری، از اطلاعات حیاتی محافظت می کند، اما در صورتیکه کلید رمزگذاری گم شود، داده ها نیز ناپدید می گردند.

علاوه بر این، سرورهای نگهداری شده توسط شرکت های رایانش ابری نیز ممکن است در معرض بلایای طبیعی، باگ های داخلی و قطع برق قرار گیرند. همچنین خاموشی در یک شهر می تواند مشکلاتی را برای کاربران در شهری دیگر ایجاد کند و یک شرکت اگر چیزی باعث خرابی تجهیزات شود، ممکن است داده های خود را از دست بدهد.

همانند هر فناوری دیگر، هم برای کارکنان و هم برای مدیران، منحنی یادگیری وجود دارد. اما با توجه به اینکه، بسیاری از افراد از طریق یک پورتال به اطلاعات دسترسی می یابند و آنها را دستکاری می کنند، این اشتباهات ناخواسته ممکن است به کل سیستم انتقال پیدا کنند.


سفارش ترجمه

نقد و بررسی‌ها

 1. فاطمه

  سلام؛ زیبا و حرفه ای کار شده
  با تشکر

  • مرتضی موسی زاده

   سلام
   ممنون از دیدگاه شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شش =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi