دانلود پاورپوینت بلاکچین و تاثیرات آن بر بازارهای مالی

عنوان فارسی

بررسی فناوری بلاکچین و تاثیرات آن بر بازارهای مالی: تحلیل مزایا و معایب

درسهای مرتبط

  فناوری اطلاعات

تعداد اسلاید : 32 فرمت : pptx
قابلیت چاپ و پرینت : دارد کیفیت طراحی : طلایی
سال طراحی : 1402 برای ارائه کلاسی مناسب است؟ بله
قابلیت ویرایش : دارد برای دفاعیه ارشد و دکتری مناسب است؟ بله
پاورپوینت فناوری اطلاعات
قیمت دانلود :
58,800 تومان
توضیحات

بلاکچین، شکلی از دفتر کل توزیع شده است که در یک شبکه کامپیوتری، اشتراک گذاری می شود. زمانیکه، بلوکی از اطلاعات به دفتر کل افزوده می شود، به بلوک پیش از آن متصل شده و یک هش یا شناسه دیجیتال برای آن تعیین می شود. پس از ورود بلوک به دفتر کل، امکان ویرایش آن وجود نداشته و صرفا ثبت آن امکانپذیر می باشد. شایان ذکر است که، بلاکچین به منظور اعتبارسنجی و ایمن سازی تراکنش ها در یک شبکه توزیع شده و محافظت از داده های حساس در برابر تغییر یا سرقت مورد استفاده قرار می گیرد. به بیان دیگر می توان اینگونه عنوان کرد که دفتر کل در مورد داده ها، آخرین تصمیم را اتخاذ می کند. همچنین برای اطمینان از دقیق و قانونی بودن تراکنش‌های سکه‌های الکترونیکی، ارزهای دیجیتال به شدت به بلاکچین وابسته هستند.

در این نمونه پاورپوینت آماده به بررسی مفهوم بلاک چین و نقش بسزای آن در صنعت مالی و بازارهای مالی پرداخته شده است.

در ادامه می توانید بخشی از این پاورپوینت را در قالب یک ویدئو، مشاهده نمایید، لازم به ذکر است که کل اسلایدهای این پاورپوینت، در این ویدئو قرار نگرفته و تنها تعدادی از اسلایدها به عنوان نمونه قرار داده شده اند. برای دریافت فایل پاورپوینت قابل ویرایش، می توانید اقدام به خرید این محصول از سایت نمایید.

  

بلاکچین چیست و چطور بازارهای مالی را متحول کرده است؟

پس از آغاز به کار بیت کوین در سال 2009، سیستمی تحت عنوان بلاکچین که در واقع نوعی فناوری برای تایید تراکنش های ارزهای دیجیتال است، با سرعت فزاینده ای تا سال 2022 رواج یافت و همچنان به رشد خود ادامه داد. در حال حاضر، فناوری بلاکچین یک بازار تقریباً پنج میلیارد دلاری است که صنایعی نظیر مراقبت های بهداشتی، فناوری و حمل و نقل را در سراسر جهان دگرگون کرده است. شایان ذکر است که، بازار خدمات مالی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و علاوه بر سایر مزایا، بلاکچین روش ایمنی را برای حفاظت از بازارهای مالی در برابر حملات داخلی و خارجی به ارمغان آورده است. از اینرو، کارشناسان امنیت سایبری در صنعت خدمات مالی بایستی به آگاهی کامل و جامعی از فناوری بلاکچین و نحوه تاثیر آن بر بازار خدمات مالی دست یابند. برگزاری برنامه های پیشرفته به همراه دوره های آموزشی در بلاکچین، شیوه بسیار خوبی برای همسویی با این فناوری جدید به شمار می آید.

برخی از مزایای بیشمار فناوری بلاکچین عبارتند از:

 • امنیت: بلاکچین، روشی بسیار ایمن و مطمئن برای محافظت از داده های حساس به شمار می آید. در ابتدا، داده ها از طریق رمزنگاری کلید عمومی رمزگذاری می شوند. با توجه به اینکه، زنجیره به جای آنکه بر روی یک سرور واحد باشد، در سراسر شبکه توزیع می‌شود، در اثر خرابی الکتریکی یا مکانیکی یا حمله فیزیکی امکان از دست رفتن داده ها وجود ندارد. همچنین به دلیل امضای دیجیتالی هر بلوک و نحوه ارتباط بلوک ها در یک زنجیره، امکان هک شدن داده ها نیز وجود ندارد. اما ممکن است هکرها به طرق مختلف، هر بلوک در زنجیره را در معرض خطر قرار دهند.
 • شفافیت: با وجود آنکه داده های ذخیره شده در یک بلوک، رمزگذاری شده اند، امکان مشاهده هر تراکنش بلاکچین در سایت های جستجوی عمومی وجود دارد. همچنین، تمامی افراد در شبکه دارای این اجماع هستند که اطلاعات تراکنش دقیقاً همان اطلاعاتی است که باید باشد. این کنترل غیرمتمرکز بدین معناست که هیچ نهاد واحدی، تصمیمات نهایی را در مورد داده ها اتخاذ نمی کند. شایان ذکر است که، هنگام ثبت تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، بلاکچین برای اعتبارسنجی یک تراکنش از مکانیسم‌های اجماع استفاده می‌کند.
 • کارایی: بلاکچین در زمینه ثبت تراکنش های داده از کارایی خوبی برخوردار است. زمان بلوک که زمان تراکنش نیز نامیده می شود، بسته به تراکنش خاص می تواند با تفاوت هایی همراه باشد. با این وجود، بلاکچین در تمام ساعات کار می کند و بر اساس زمان محلی یا ساعات کاری متوقف نمی شود. از اینرو، این ویژگی ها باعث شده است که بلاکچین برای پیشی گرفتن از میلیون ها تراکنش، نوعی روش موثر تلقی شود.
 • قابلیت بررسی/ حسابرسی دقیق: تراکنش هایی که در بلاکچین انجام می گیرد، غیرقابل تغییر هستند. این بدان معناست که حسابرسی های بلاکچین بسیار سریعتر و ساده تر از حسابرسی های استاندارد انجام می گیرد و بلاکچین را به گزینه مناسبی در زمینه تراکنش های مالی تبدیل می کند. به گفته دیلوت (شبکه خدمات حرفه‌ای چندملّیتی در حوزه حسابداری و مشاوره مالی)، حسابرسان بدون نیاز به جمع آوری صورت های مالی از مشتریان، می توانند تراکنش های بلاکچین را در دفتر کل عمومی مشاهده نمایند. با توجه به اینکه امکان اعتبار سنجی سریع تراکنش های بلاکچین وجود دارد، انتظار طولانی مدت برای پاک شدن تراکنش های مالی که ممکن است چندین ساعت، روز یا حتی ماه ها به طول بیانجامد، کاهش می یابد.

این پاورپوینت در 32 اسلاید آماده شده و در ادامه نیز، اسلاید شماره 2 آن قرار داده شده است:

بلاکچین در صنعت مالی

مزایای بلاکچین در بازارهای مالی

با توجه به مزایای بیشماری که در زمینه بلاکچین وجود دارد، کاهش هزینه‌های تراکنش، کاهش زمان پاکسازی تراکنش‌ها و شاید مهم‌تر از همه، حفاظت از داده‌های حساس، نمونه ای از تحولات قابل ملاحظه در بازارهای مالی محسوب می شوند.

بانکداری:

ارز دیجیتال با ارز فیات یا ارزی که توسط دولت پشتیبانی می شود، رقابت می کند. امروزه، بانک‌های مرکزی نظیر بانک انگلستان برای رقابت با سایر ارزهای دیجیتال و همچنین با شبکه‌های کارت اعتباری، در صدد بررسی ایجاد کوین الکترونیکی خود با پشتیبانی بلاکچین هستند.

کاربردهای بلاکچین در بخش بانکداری عبارتند از:

 • امنیت: محافظت از داده های صاحب حساب می تواند از کلاهبرداری و به خطر افتادن کارت های اعتباری جلوگیری کند.
 • حواله و انتقال پول بین المللی: بلاکچین در مقایسه با فناوری بانکداری استاندارد در زمینه ثبت تراکنش‌ها از سرعت و کارایی بیشتری برخوردار است و توسط تراکنش‌های فرامرزی به تعویق نمی افتد.
 • صحت دارایی: بلاکچین، صحت دارایی های بانک (وام های آن) و بدهی های آن (سپرده های صاحب حساب) را تضمین می کند.

بازارهای سهام:

بازار سهام به بازاری اطلاق می شود که در آن سهام یا از طریق مبادله بازارهای قانونمند نظیر بورس و یا از طریق بازارهای خارج از بورس، توزیع شده و مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار سهام که بازار بورس نیز نامیده می‌شود، یکی از حساس‌ترین حوزه‌های اقتصاد بازار محسوب می شود زیرا سرعت تراکنش ها را افزایش داده، از داده ها محافظت کرده و احتمال تقلب را از بین ببرد.

موارد استفاده از بلاکچین در بازار سهام عبارتند از:

 • جلوگیری از دستکاری بازار: نزدک در حال ارائه فناوری تجارت بلاکچین به صرافی‌های ارزهای دیجیتال است. این امر به نوبه خود، دستکاری بازار را که معمولاً برای افزایش قیمت صورت می گیرد، کاهش می‌دهد.
 • تسریع تسویه حساب های تجاری: در برخی معاملات، تسویه معامله می تواند سه روز یا بیشتر و تا یک ماه به طول بیانجامد. از طریق بلاکچین، فرآیند معاملات به چند ساعت کاهش می یابد.
 • توکن سازی/ توکنیزاسیون: ردیابی دارایی هایی نظیر سهام، املاک و طلا می تواند زمانبر باشد. در روند توکن سازی، یک سهم سهام یا دارایی به یک توکن دیجیتالی تبدیل می شود که می تواند به یک بلاکچین وارد شود. همچنین شایان ذکر است که، هر معامله ای که شامل توکن باشد، بدون نیاز به کمیسیون کارگزار سهام می تواند در شبکه انجام شود.

صنعت خدمات مالی:

صنعت خدمات مالی از بخش هایی نظیر بانکداری، وام مسکن، کارت های اعتباری، خدمات پرداخت، تهیه و برنامه ریزی مالیاتی، حسابداری و سرمایه گذاری تشکیل شده است و غالبا متمرکز بر فعالیت شرکت ها و متخصصان می باشد. همچنین این صنعت، بسیار تنظیم شده است و سرعت پذیرش بلاکچین تا حد زیادی به نحوه پشتیبانی که از سوی نهادهای نظارتی در سراسر جهان صورت می گیرد، بستگی دارد.

فناوری خدمات مالی:

صنعت خدمات مالی، صنعتی است که بلاکچین از بیشترین تاثیر بر آن برخوردار است. از آنجائیکه شرکت های مشاوره مالی درآمد خود را از کارمزد کسب می کنند، بلاکچین منبع کارمزد را قطع کرده و نیاز به عبور از شرکت ها برای انجام معاملات را از بین می برد. همچنین، شرکت‌های خدمات مالی که در فناوری بلاکچین سرمایه‌گذاری می‌کنند، از طریق فناوری جایگزین فرآیندهای مالی سنتی، می‌توانند بخشی از ضرر وارده را جبران کنند.

برخی از روش هایی که بلاکچین خدمات مالی را دگرگون می کند عبارتند از:

 • کنار زدن بانک ها: سرمایه گذاران می توانند خارج از سیستم بانکی، دارایی های دیجیتال خود را مدیریت کرده و برای انجام معاملات خود، دیگر به بانک ها وابسته نباشند.
 • شناسایی فناوری مشتری (KYC). بخش زیادی از فناوری خدمات مالی یا فین‌تک به اعتبارسنجی مشتریان، سرمایه‌گذاری‌ها و تراکنش‌ها مربوط می شود. در آینده، ویژگی های رمزنگاری و شفافیت بلاکچین، جایگزین فناوری KYC می گردد.
 • پرداخت ها و تراکنش های ساده: بانکداری برون مرزی سرشار از کارمزد تراکنش است. بلاکچین، سیستم بانکی بین المللی را کنار زده و باعث سهولت جریانهای وجوه نقد می شود.

در ادامه، اسلاید شماره 10 این پاورپوینت، قرار داده شده است:

امضای دیجیتال

نقش امنیت سایبری در بلاکچین

صنعت خدمات مالی در برابر حملات هک و باج افزار، مستعد آسیب است، طبق نظرسنجی های بدست آمده از شرکت امنیت داده سوفوس، در سال 2020، در حدود 34% از پاسخ‌دهندگان، حملات باج‌افزاری را گزارش دادند و از بین این تعداد از پاسخ دهندگان، بیش از نیمی از آنها گزارش کردند که هکرها به صورت موفقیت آمیزی اطلاعات خود را رمزگذاری کرده‌اند.

متخصصان امنیت سایبری که در صنعت خدمات مالی فعالیت می کنند بایستی در زمینه تهدیدات، مقررات صنعتی و فناوری که برای جلوگیری از حملات به آن نیازمند هستند، از آگاهی لازم برخوردار باشند.

مزایای بلاکچین در زمینه امنیت سایبری:

 • جلوگیری از نفوذ نرم افزارهای مخرب: از بلاکچین می توان برای تأیید دانلودها و به روز رسانی های نرم افزار استفاده نمود.
 • حفاظت از انتقال داده ها: رمزگذاری از تراکنش ها محافظت می کند.
 • فضای ذخیره ابری: ذخیره سازی غیرمتمرکز باعث جلوگیری از حملات به سرورهای فیزیکی می شود.
 • جلوگیری از حملات انکار سرویس توزیع شده (DDoS): معماری توزیع شده بلاکچین بدان معناست که در برابر حملات DDoS هیچ نقطه دسترسی واحدی مستعد آسیب نیست.

معایب ساختار بلاکچین در زمینه صنعت خدمات مالی:

 • حملات هماهنگ: از زمان ظهور بازار ارزهای دیجیتال در سال 2009، چندین سرقت بیت کوین و اتریوم به وقوع پیوسته است. شایان ذکر است که در صورتیکه گروهی از هکرها 51% کنترل شبکه همتا به همتا را به دست آورند، می توانند به طور غیر قابل باوری دفتر کل دیجیتال را نیز با تغییرات قابل ملاحظه ای مواجه کرده و در معرض خطر قرار دهند.
 • مقیاس پذیری: بلاکچین در تمام ساعات کار می کند، اما تراکنش های عظیم به دلیل معماری شبکه توزیع شده آن مستلزم زمان زیادی است. همچنین، بلاکچین ممکن است نتواند حجم زیادی از تراکنش‌هایی را که PayPal یا سایر شرکت‌های خدمات مالی با آن سروکار دارند را افزایش دهد.
 • هزینه های عملیاتی بالا: بلاکچین در مقایسه با سایر فناوری ها مستلزم صرف انرژی و هزینه بیشتری است.
 • آسیب پذیری کلید خصوصی: بلاکچین به کلیدهای خصوصی وابسته است. در صورت مفقود شدن یا سرقت کلیدها، امکان بازیابی داده ها یا دارایی ها وجود ندارد.
 • قوانین و مقررات دولتی: صنعت خدمات مالی به شدت تحت نظارت است اما بلاکچین اینگونه نبوده و بسته به کاربرد، بلاکچین ممکن است ضوابط و معیارهای نظارتی را رعایت نکند.

در ادامه، اسلاید شماره 28 این پاورپوینت، قرار داده شده است:

ویژگی های برجسته بلاکچین

ویژگی های برجسته بلاکچین عبارتند از:

 • دفتر کل غیرمتمرکز
 • اعتبار سنجی اجماع
 • تغییرناپذیری و ضد دستکاری
 • احراز هویت کاربر با امنیت رمزنگاری
 • برنامه ریزی تراکنش ها از طریق قراردادهای هوشمند
 • تسویه سریعتر در بازارهای سهام
 • افزایش دقت در مدیریت دارایی
 • مدیریت مطالبات بدون تقلب در بیمه

نکات کلیدی نهایی این پاورپوینت:

 • صنعت خدمات مالی که روزانه به پردازش تراکنش های تریلیون دلاری می پردازد، در حال بررسی این موضوع است که چطور بلاکچین می تواند ناکارآمدی ها، شکاف ها و کاستی های موجود در سیستم موجود را رفع کند.
 • بلاکچین، به عنوان یک فناوری ضد دستکاری می تواند به طور همزمان بر روی میلیون ها دستگاه در سراسر یک شبکه اجرا شود.
 • بلاکچین از قابلیت کاهش هزینه های تراکنش و جدول زمانی و همچنین افزایش شفافیت و امنیت برخوردار است.
 • بلاکچین از “قراردادهای هوشمند” برای خودکارسازی ثبت و اجرای تراکنش‌ها استفاده می‌کند.
 • بلاکچین به طور قابل ملاحظه ای، کارایی، شفافیت و امنیت را در شرکت‌های خدمات مالی، بازارهای سهام، بانک‌ها، مدیریت دارایی‌ها و بیمه به ارمغان می آورد.
 • بلاکچین، فناوری‌ است که از اکوسیستم پرطرفدار بیت کوین پشتیبانی کرده و به صورت قابل ملاحظه ای توجه بخش مالی را به خود معطوف کرده است.

سفارش ترجمه

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دانلود پاورپوینت بلاکچین و تاثیرات آن بر بازارهای مالی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 2 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi