دانلود پاورپوینت مشخصه ها و اصول سیستم تولید ناب

عنوان فارسی

مشخصه ها و اصول سیستم تولید ناب

درسهای مرتبط

  مدیریت صنعتی

تعداد اسلاید : 16 فرمت : ppt
قابلیت چاپ و پرینت : دارد کیفیت طراحی : طلایی
سال طراحی : 1402 برای ارائه کلاسی مناسب است؟ بله
قابلیت ویرایش : دارد برای دفاعیه ارشد و دکتری مناسب است؟ بله
پاورپوینت مدیریت
قیمت دانلود :
21,600 تومان
توضیحات

تولید ناب، روشی است که بر کمینه سازی اتلاف ها و ضایعات در سیستم های تولید و در عین حال بیشینه سازی بهره وری تمرکز دارد. ضایعات به صورت هر چیزی که به باور مشتری، ارزش افزایی نمی کند و راغب به پرداخت پول برای آن نیستند، تعریف می شوند. تعدادی از مزایای آن شامل کاهش زمان انجام کار (یا سفارش)، کاهش هزینه های عملیاتی و بهبود کیفیت محصول می باشند. تولید ناب، که به ساخت و تولید ناب یا ناب نیز مشهور است، شیوه ای است که سازمان هایی از زمینه های مختلف می توانند از آن استفاده کنند. تعدادی از شرکت های مشهور که از شیوه ناب استفاده می کنند عبارتند از تویوتا، اینتل، ژان دیر (John Deere) و نایک. این رویکرد براساس سیستم تولید تویوتا است و هنوز هم توسط آن شرکت و همچنین تعداد هنگفتی شرکت دیگر مورد استفاده قرار گرفته شده است. شرکت هایی که از «برنامه ریزی منابع سازمانی» (ERP) استفاده می کنند نیز از استفاده از این ابزار بهره می گیرند. تولید ناب براساس تعدادی اصول خاص، مانند کایزن یا بهبود پیوسته است و از طریق مقاله 1990 با عنوان «ماشینی که دنیا را تغییر داد»، که براساس یک مطالعه انجام شده در MIT در مورد آینده خودروسازی بود و توسط سامانه تولیدی تویوتا به تفصیل توضیح داده شده بود، به دنیای غرب معرفی شد. از آن زمان به بعد، اصول ناب، تاثیری ژرف بر مفاهیم تولید سراسر جهان و همچنین صنایع غیرمرتبط با ساخت و تولید، شامل مراقبت سلامت، توسعه نرم افزار و صنایع خدماتی گذاشت.

این پاورپوینت در 16 اسلاید آماده شده و در ادامه نیز، اسلاید شماره 11 آن قرار داده شده است:

پنج اصل تولید ناب

یکی از کتاب های بسیار مورد اشاره قرار گرفته به نام «تفکر ناب: جلوگیری از ضایعات و خلق ثروت در سازمان شما» هنگامی که در سال 1996 چاپ شد، پنج اصول ناب را مطرح کرد که بسیاری که در این زمینه فعال هستند، آنرا با عبارت اصول ناب مورد اشاره قرار می دهند. اینها عبارتند از ارزش، جریان ارزش، جریان، کشش و کمال. در حال حاضر، این اصول به عنوان مبنایی برای پیاده سازی ناب مورد استفاده قرار می گیرند.

  • شناسایی ارزش از دیدگاه مشتری. ارزش، توسط تولید کننده خلق می شود اما توسط مشتری تعریف می گردد. لازم است شرکت ها ارزشی که مشتری برای محصولات و خدماتشان قائل می شوند را درک کنند که این به نوبه خود می تواند به آنها کمک کند تا تعیین کنند مشتری چه میزان پولی را رغبت به پرداخت دارد. شرکت ها باید به دنبال جلوگیری از ضایعات و هزینه از فرآیندهای تجاری خود باشند، بگونه ای که قیمت بهینه مشتری را (در بالاترین سود و منفعت برای شرکت)، بدست آورد.
  • نگاشت و نشان دادن جریان ارزش. این اصل، شامل ثبت و تحلیل جریان اطلاعات یا مواد لازم برای تولید یک محصول یا خدمات خاص با هدف شناسایی ضایعات و روش های بهبود، می باشد. نگاشت جریان ارزش شامل چرخه حیات کلی محصول، از مواد خام تا دفع و دور ریزی، می باشد. شرکت ها باید هر کدام از مراحل چرخه مربوط به ضایعات را بررسی کنند. هر چیزی که ارزش افزایی نمی کند باید حذف شود. تفکر ناب، همسوسازی زنجیره تامین را به عنوان قسمتی از این تلاش، توصیه می کند.
  • خلق جریان. حذف موانع کارکردی و شناسایی روش هایی برای بهبود زمان انجام سفارش. هدف آن، اطمینان حاصل کردن از این است که فرآیندها از زمان دریافت یک سفارش تا زمان تحویل، به صورت یکنواخت و هموار انجام می شوند. جریان، برای جلوگیری از ضایعات بسیار مهم است. تولید ناب متکی بر جلوگیری از اخلال در فرآیند تولید و ممکن سازی یک مجموعه فرآیندهای هماهنگ و یکپارچه است که در آن فعالیت ها در یک جریان ثابت انجام می شوند.
  • ایجاد یک سیستم کشش. بدان معناست که تنها زمانی کار جدید را شروع می کنید که تقاضا برای آن وجود داشته باشد. این ابزار، بجای یک سیستم فشار (push) از یک سیستم کشش (pull) استفاده می کند. سیستم های فشار، در سیستم های «برنامه ریزی منابع تولید» (MRP) استفاده می شوند. در یک سیستم فشار، لازم است از قبل نیاز به موجودی تعیین شود و محصول به گونه ای ساخته می شود که آن پیش بینی را برآورده کند. اما، پیش بینی ها معمولاً غیردقیق هستند که این می تواند باعث نوسان بین موجودی بسیار زیاد و موجودی ناکافی و در نتیجه اختلال در برنامه ریزی زمانی و خدمت رسانی ضعیف به مشتری شود. تولید ناب، برعکس MRP، براساس یک سیستم کشش است، اینکه هیچ چیز تا وقتی که تقاضایی وجود نداشته باشد، خریداری یا ساخته نمی شود. کشش، بر انعطاف پذیری و ارتباطات متکی است.
  • پیگیری کمال با بهبود پیوسته فرآیند یا کایزن. این ابزار مبتنی بر مفهوم تلاش پیوسته برای رسیدن به کمال است که این در برگیرنده هدفگیری علت های ریشه ای مسائل کیفی و حذف و دفع ضایعات در کل جریان ارزش می باشد.

سفارش ترجمه

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دانلود پاورپوینت مشخصه ها و اصول سیستم تولید ناب”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دوازده =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi