دانلود پاورپوینت فناوری بلاک چین چیست؟ مروری بر تعاریف و تاریخچه

عنوان فارسی

فناوری بلاک چین چیست؟ مروری بر تعاریف، تاریخچه، مزایا و معایب

درسهای مرتبط

  مهندسی کامپیوتر؛ فناوری اطلاعات

تعداد اسلاید : 16 فرمت : pptx
قابلیت چاپ و پرینت : دارد کیفیت طراحی : طلایی
سال طراحی : 1403 برای ارائه کلاسی مناسب است؟ بله
قابلیت ویرایش : دارد برای دفاعیه ارشد و دکتری مناسب است؟ بله
پاورپوینت مهندسی کامپیوتر
قیمت دانلود :
44,400 تومان
توضیحات

بلاکچین یک دفتر کل مشترک و تغییر ناپذیر می باشد که به تسهیل فرآیند ثبت تراکنش ها و ردیابی دارایی ها در یک شبکه تجاری منجر می شود. یک دارایی می تواند به صورت مشهود (خانه، ماشین، پول نقد، زمین) یا نامشهود (مالکیت معنوی، حق اختراع، حق چاپ، نام تجاری) باشد. تقریباً در یک شبکه بلاکچین، هر دارایی ارزشمندی را می توان ردیابی و معامله کرده و ریسک و هزینه های مربوطه را برای تمامی طرفین به نحو موثری کاهش داد.

چرا بلاکچین، حائز اهمیت است: کسب و کار بر اساس اطلاعات انجام می گیرد و هر چه سریع ‌تر و دقیق‌تر باشد، بهتر است. همچنین بلاکچین برای ارائه اطلاعات مورد نظر، بسیار مطلوب است زیرا اطلاعات سریع، مشترک و کاملاً شفافی را ارائه می دهد که در یک دفتر حساب تغییر ناپذیر ذخیره شده است و امکان دسترسی آن تنها توسط اعضای مجاز شبکه امکانپذیر می باشد. همچنین، این شبکه می تواند سفارشات، پرداخت ها، حساب ها، تولید و بسیاری موارد دیگر را به نحو موثری ردیابی کند. و با توجه به اینکه اعضا در زمینه حقیقت دارای دیدگاه های واحدی هستند، امکان مشاهده تمام جزئیات یک معامله از ابتدا تا انتها وجود دارد، اعتماد بیشتری ایجاد می شود و بازده و فرصت‌ های جدیدی نیز در اختیار قرار می گیرد.

عناصر کلیدی یک بلاکچین

فناوری دفتر کل توزیع شده

امکان دسترسی تمام شرکت کنندگان شبکه به دفتر کل توزیع شده و سوابق غیرقابل تغییر تراکنش های آن وجود دارد. بر طبق این دفتر کل مشترک، تراکنش ‌ها تنها یک مرتبه ثبت شده و نیازی به تلاش ‌های تکراری در شبکه ‌های تجاری سنتی متداول نیست.

سوابق تغییر ناپذیر

هیچ شرکت ‌کننده‌ ای نمی‌تواند پس از ثبت در دفتر مشترک، تراکنش را تغییر داده یا آنرا دستکاری کند. اگر یک ثبت تراکنش شامل خطایی باشد، برای معکوس کردن خطا بایستی یک تراکنش جدید اضافه شود و هر دو تراکنش پس از آن قابل رویت می باشند.

قراردادهای هوشمند

برای تسریع تراکنش ها، مجموعه ای از قوانین که تحت عنوان قرارداد هوشمند می باشند، در بلاکچین ذخیره می شوند و به صورت خودکار انجام می گیرند. یک قرارداد هوشمند می‌تواند برای انتقال اوراق قرضه شرکتی شرایطی را تعریف کند که از شرایط پرداخت بیمه مسافرتی و سایر موارد برخوردار باشد.

این پاورپوینت در 16 اسلاید آماده شده و در ادامه نیز، اسلاید شماره 12 آن قرار داده شده است:

فناوری بلاک چین

نحوه عملکرد بلاکچین به چه صورت است

زمانیکه هر تراکنش انجام می شود، به صورت “بلوکی” از داده ها ثبت می شود

این معاملات نشان دهنده حرکت یک دارایی است که می تواند به صورت ملموس (محصول) یا غیر ملموس (فکری) باشد. بلوک داده می تواند اطلاعات انتخابی نظیر چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا، چه مقدار و حتی شرایطی نظیر دمای یک محموله مواد غذایی را ثبت کند.

هر بلوک به بلوک های قبل و بعد از آن متصل می شود.

این بلوک‌ها زمانیکه دارایی از مکانی به مکان دیگر حرکت می‌کند یا مالکیت تغییر می‌کند، زنجیره‌ای از داده‌ها را ایجاد می کنند. بلوک‌ ها زمان و ترتیب دقیق تراکنش‌ها را تایید کرده و برای جلوگیری از تغییر هر بلوک یا درج بلوک بین دو بلوک موجود، بلوک ‌ها به طور ایمن به یکدیگر متصل می‌شوند.

تراکنش ها در یک زنجیره غیر قابل برگشت با یکدیگر مسدود می شوند: یک بلاکچین

هر بلوک اضافی، بلوک قبلی را تأیید کرده و در نهایت به تقویت کل شبکه منجر می شود. این امر به دستکاری بلاکچین منجر شده و قدرت کلیدی غیر قابل تغییری را ارائه دهد. همچنین، امکان دستکاری توسط یک عامل مخرب نیز کاهش می یابد و یک دفتر کل منجر به ایجاد تراکنش هایی می شود که شما و سایر اعضای شبکه به راحتی می توانید به آنها اعتماد کنید.

 

مزایای بلاکچین

آنچه بایستی تغییر کند:

عملیات ها غالبا به هدر رفتن تلاش ها برای حفظ سوابق تکراری و اعتبارسنجی شخص ثالث منجر می شوند. همچنین سیستم های حفظ سوابق ممکن است در معرض کلاهبرداری و حملات سایبری قرار گیرند. در ضمن شفافیت اندک می تواند به تأیید کُند داده ها منجر شود. همچنین با ظهور اینترنت اشیا، حجم تراکنش ها به صورت فزاینده ای با افزایش همراه بوده است. تمامی این موارد می توانند به کندی کسب و کار منجر شده و نتیجه مطلوب را کاهش دهند. این بدان معناست که به روشهای بهتری برای ورود به این حوزه نیاز است.

اعتماد بیشتر

با بلاکچین، به عنوان عضوی از یک شبکه فقط اعضا، می توان اطمینان حاصل نمود که داده ها به صورت دقیق و به موقع دریافت شده و سوابق محرمانه بلاکچین تنها با اعضای شبکه ای که به طور خاص از مجوز دسترسی برخوردار هستند، اشتراک گذاری شوند.

امنیت بیشتر

اجماع در رابطه با دقت داده ها از سوی تمام اعضای شبکه ضروری است و از آنجائیکه تمامی تراکنش های تایید شده به طور دائم ثبت می شوند، غیر قابل تغییر هستند. همچنین، امکان حذف یک تراکنش از سوی هیچ کس حتی یک مدیر سیستم وجود ندارد.

اثربخشی بیشتر

از طریق یک دفتر کل توزیع شده که بین اعضای یک شبکه اشتراک گذاری می شود، دیگر نیازی به گزارش زمان هدر رفته نیست. همچنین، مجموعه ای از قوانین تحت عنوان قرارداد هوشمند را می توان به منظور تسریع تراکنش ها در این شبکه، ذخیره سازی کرده و به صورت خودکار اجرا نمود.


سفارش ترجمه

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دانلود پاورپوینت فناوری بلاک چین چیست؟ مروری بر تعاریف و تاریخچه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هفت =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi