دانلود پروپوزال بررسی ارتباط ناگویی هیجانی و درون برون گرایی با رضایت زناشویی

عنوان فارسی

بررسی ارتباط ناگویی هیجانی و درون برون گرایی با رضایت زناشویی

عنوان انگلیسی

Investigating the Association of Emotional Dysregulation and Introversion/Extraversion with Marital Satisfaction

رشته مرتبط

  روانشناسی

درسهای مرتبط روش تحقیق و نمونه پروپوزال کارشناسی ارشد برای پایان نامه
اصول نگارش : رعایت شده و بر طبق استانداردهای وزارت علوم تهیه شده است سال تهیه : 1403
فرمت تهیه : ورد (قابل ویرایش) و پی دی اف (pdf) کیفیت نگارش : طلایی
پاورپوینت این پروپوزال را چگونه میتوانم تهیه کنم؟

سفارش پاورپوینت این پروپوزال

قیمت دانلود :
79,000 تومان
فهرست مطالب

1. بیان مساله 2. اهمیت و ضرورت تحقیق 3. پیشینه تحقیق 4. اهداف تحقیق 5. فرضیه های تحقیق 6. مدل تحقیق 7. سوالات تحقیق 8. تعریف واژگان و اصطلاحات فنی و تخصصی 9. بیان جنبه نوآوری تحقیق 10. روش تحقیق 11. منابع فارسی و انگلیسی

سفارش پروپوزال
شرح موضوع

این پروپوزال برای رشته روانشناسی تهیه شده و در آن به بررسی موضوع بررسی ارتباط ناگویی هیجانی و درون برون گرایی با رضایت زناشویی پرداخته شده است. لازم به توضیح است که ساختارهای استاندارد پروپوزال نویسی شامل بیان مساله، اهمیت انجام تحقیق، بیان اهداف و فرضیات، پیشینه تحقیق، روش تحقیق و … در این پروپوزال رعایت گردیده اند و در نتیجه مطالعه این نمونه پروپوزال می تواند روش بسیار مناسبی در راستای آشنایی بیشتر با روش های پروپوزال نویسی باشد.

ازدواج یکی از مهم‌ترین نهادهای اجتماعی است که نقش اساسی در سلامت روان و رفاه افراد ایفا می‌کند. رضایت زناشویی به عنوان شاخصی کلیدی برای کیفیت زندگی مشترک، تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله ویژگی‌های شخصیتی زوجین قرار می‌گیرد. در این میان، ناگویی هیجانی و درون‌گرایی/برون‌گرایی به عنوان دو مؤلفه مهم شخصیت، مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته‌اند. ناگویی هیجانی به دشواری در شناسایی، برچسب‌گذاری و بیان احساسات اشاره دارد. افراد دارای ناگویی هیجانی بالا، در درک و تنظیم هیجانات خود و همچنین در برقراری ارتباط عاطفی با دیگران دچار مشکل هستند.

درون‌گرایی/برون‌گرایی طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های شخصیتی را در بر می‌گیرد که افراد را بر اساس تمایلات و رفتارهایشان دسته‌بندی می‌کند. افراد درون‌گرا تمایل به انزوا، تفکر عمیق و تمرکز بر دنیای درون خود دارند، در حالی که افراد برون‌گرا تمایل به تعاملات اجتماعی، فعالیت و تحرک بیرونی دارند.

مطالعات متعددی به بررسی رابطه بین ناگویی هیجانی، درون‌گرایی/برون‌گرایی و رضایت زناشویی پرداخته‌اند. یافته‌ها نشان می‌دهند که ناگویی هیجانی با رضایت زناشویی رابطه منفی دارد؛ به عبارت دیگر، افراد دارای ناگویی هیجانی بالا، در مقایسه با افراد دارای ناگویی هیجانی پایین، از رضایت زناشویی کمتری برخوردارند. دلیل این امر می‌تواند دشواری در برقراری ارتباط عاطفی، حل تعارض و ایجاد صمیمیت در روابط زناشویی باشد. درون‌گرایی/برون‌گرایی رابطه پیچیده‌ای با رضایت زناشویی دارد؛ برخی مطالعات نشان داده‌اند که افراد درون‌گرا از رضایت زناشویی بیشتری برخوردارند، در حالی که برخی دیگر شواهدی از رابطه مثبت بین برون‌گرایی و رضایت زناشویی ارائه کرده‌اند. این تناقضات ممکن است ناشی از تفاوت‌های فرهنگی، روش‌های سنجش و تعاریف متعدد از درون‌گرایی/برون‌گرایی باشد.

یکی از یافته‌های کلیدی در پژوهش‌های مربوط به رضایت زناشویی، نقش اساسی ارتباط در این زمینه است. زوجین با توانایی برقراری ارتباط عاطفی مؤثر، می‌توانند نیازها، احساسات و افکار خود را به طور شفاف با یکدیگر در میان بگذارند، تعارضات را به طور سازنده حل کنند و صمیمیت و نزدیکی را در رابطه خود ایجاد کنند.

در این میان، ناگویی هیجانی می‌تواند مانع مؤثری برای برقراری ارتباط عاطفی باشد. افراد دارای ناگویی هیجانی بالا ممکن است در شناسایی و بیان احساسات خود دچار مشکل باشند و در نتیجه، در به اشتراک گذاشتن افکار و تجربیات خود با همسرشان تردید کنند. این امر می‌تواند منجر به سوءتفاهم، سوءظن و در نهایت، نارضایتی از رابطه زناشویی شود. از سوی دیگر، افراد درون‌گرا و برون‌گرا ممکن است سبک‌های ارتباطی متفاوتی داشته باشند. افراد درون‌گرا تمایل به برقراری ارتباط عمیق و معنادار با تعداد محدودی از افراد نزدیک دارند، در حالی که افراد برون‌گرا از تعاملات اجتماعی گسترده و سطحی لذت می‌برند. درک این تفاوت‌ها و یافتن راه‌هایی برای برقراری ارتباط مؤثر با یکدیگر، می‌تواند برای زوجین با تیپ‌های شخصیتی درون‌گرا/برون‌گرا چالش‌برانگیز باشد.

یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهند که ناگویی هیجانی و درون‌گرایی/برون‌گرایی با رضایت زناشویی در ارتباط هستند. ناگویی هیجانی می‌تواند مانع مؤثری برای برقراری ارتباط عاطفی باشد، در حالی که افراد درون‌گرا و برون‌گرا ممکن است سبک‌های ارتباطی متفاوتی داشته باشند.


نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دانلود پروپوزال بررسی ارتباط ناگویی هیجانی و درون برون گرایی با رضایت زناشویی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi