شبیه سازی مقاومت متغیر در متلب

خلاصه:

شبیه سازی مقاومت متغیر یا همون رئوستا هر چند چیز ساده ای هست ولی خیلی از دانشجویان از عهده ی شبیه سازی آن نمی آیند و لذا تصمیم گرفتیم این محصول رو به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید طرز کار آن را یاد گرفته و نسبتا به متلب مسلط شوید.

قیمت دانلود :
رایگان!
شرح موضوع

مقاومت متغیر

مقاومت های متغیر به مقاومت هایی گفته می شود که مقدارشان ثابت نبوده و قابل تغییر می باشند. در مدارهای الکترونیکی از مقاومت متغیر به عنوان کنترل تن صدا یا سایر کنترل‌ ها استفاده می‌گردد. مقاومت های متغیر دارای سه پایه می باشند که به مدار متصل می‌شوند. هنگامی که به عنوان تنظیم کننده جریان در مدار به کار می‌رود فقط از پایه وسط و یکی از پایه‌های طرفین استفاده می‌شود. با تغییر محور مقاومت های متغیر ، مقدار مقاومت تغییر خواهد کرد. مقاومت های متغیر در واقع نوعی مقاومت هستند که با تغییر مقدار جریان و ولتاژ دو پایه ی خود مقدار متفاوتی را به خود اختصاص می دهند.

شکل زیر شبیه سازی مقاومت متغیر در سیمولینک متلب را نشان می دهد:

مقاومت های متغیر در متلب

در شکل بالا از یک ramp برای ورودی این نوع مقاومت استفاده شده است که با این ترفتد هر مقداری برای مقاومت به دست می آید. با شبیه سازی مقاومت متغیر خروجی جریان ، ولتاژ و ورودی ramp را در شکل مشاهده می کنید.

شبیه سازی مقاومت متغیر در سیمولینک متلب

آنگونه که مشاهده می شود وقتی مقاومت به صورت ramp افزایش می یابد ، به طور طبیعی طبق قوانین کیرشهف مقدار جریان نیز کاهش خواهد یافت که شکل بالا این موضوع را نشان می دهد.


نقد و بررسی‌ها

  1. علیرضا غلامرضایی (خریدار محصول)

    ممنون خیلی خوب بود?

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پانزده =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi