شبیه سازی جایابی خازن و DG با الگوریتم کلونی زنبورعسل مصنوعی بر روی شبکه 69 باسه

خلاصه:

با توجه به اینکه امروزه الگوریتم ABC یا همان زنبورعسل مصنوعی در بین دانشجویان طرفداران زیادی پیدا کرده است، لذا خیلی از دانشجویان جایابی دو تا چیز به صورت همزمان در آن را بلد نیستند. به همین دلیل در این محصول جایابی بهینه DG و خازن به صورت همزمان قرار داده شده است تا دانشجویان دیدی بهتر نسبت به این قضیه داشته باشند. در پایان شما می توانید مکان و اندازه خازن و دیجی را در شین های مختلف مشاهده کرده و پروفیل ولتاژ و نمودار همگرایی نیز برای شما در پایان ران شدن ظاهر خواهد شد.

قیمت دانلود :
56,400 تومان
شرح موضوع

جایابی منابع تولید پراکنده و خازن به صورت همزمان

امروزه جایابی منابع تولید پراکنده و جایابی خازن از اهمیت زیادی برخوردار است. هر دوی اینها یعنی منابع تولید پراکنده و خازن باعث بهبود کارآیی سیستم قدرت می شوند. منابع تولید پراکنده با تولید توان اکتیو و خازن ها با تولید توان راکتیو کمک شایانی برای بهبود پارامترهای کیفیت توان سیستم توزیع می کنند. استفاده از خازن ها به چندین سال پیش مربوط می شود ولی استفاده از منابع تولید پراکنده امروزه بیشتر گسترده شده است. دلیل آن نیز کمبود منابع نفت و گاز خیلی از کشورهاست که برای تامین توان اکتیو مورد نیاز بارهای خود به این منابع روی آورده اند. حال جایابی بهینه منابع تولید پراکنده و خازن آن هم به صورت همزمان از اهمیت بالایی برخوردار است. برای جایابی بهینه خازن و منابع تولید پراکنده به صورت همزمان توسط الگوریتم کلونی زنبورعسل مصنوعی می توانید از این محصول که بر روی شبکه 69 باسه IEEE مورد بررسی قرار گرفته است ، استفاده کنید.

این محصول جایابی بهینه خازن و جایابی DG را به صورت همزمان با متلب را شامل شده و بر روی شبکه 69 باسه مورد بررسی قرار گرفته داده است. شبکه 69 باسه را در شکل زیر مشاهده می کنید:

جایابی بهینه منابع تولید پراکنده و خازن با الگوریتم کلونی زنبوری

معمولا در شبکه های شعاعی کیفیت توان مربوط به شین های انتهایی مناسب نمی باشد. لذا برای بهبود کیفیت توان این شین ها خازن و منابع تولید پراکنده گزینه های مناسبی هستند. حال جایابی همزمان این دو پیچیدگی هایی دارد که در این محصول گنجانده شده است.

جایابی منابع تولید پراکنده و خازن با الگوریتم کلونی زنبورعسل

حال اگر مسئله ی مکان یابی DG و خازن به صورت همزمان را توسط الگوریتم کلونی زنبوری مورد بررسی قرار دهیم. خواهیم دید DG ها و خازن ها در نقاطی قرار گرفته اند که دارای ولتاژهای پایین تری می باشند. هدف مورد نظر برای جایابی کاهش تلفات شبکه و بهبود پروفیل ولتاژ بوده است. با قرار گرفتن خازن و DG در نقاط ضعیف از نظر ولتاژ ، این شین ها از نظر ولتاژ بهبود یافته و به طبع آن میزان تلفات شبکه نیز کاهش می یابد.

در نهایت بعد از جایابی بهینه خازن و منابع تولید پراکنده همانطور که انتظار می رفت پروفیل ولتاژ دچار بهبود گردد ، نمودار پروفیل ولتاژ بهبود یافته به دست می آید. این نمودار نشان دهنده ی قبل و بعد از جایابی خازن با متلب است که رنگ آبی نشان دهنده ی پروفیل ولتاژ بعد از مکان یابی خازن و DG به صورت همزمان می باشد که با بهبودی همراه است.

جایابی DG و خازن با الگوریتم کلونی زنبورعسل مصنوعی

از طرف دیگر اکثر مقالات از نمودار همگرایی برای نشان دادن کاهش مقدار تابع هدف استفاده می کنند. این نمودار نیز نشان دهنده ی نمودار همگرایی در کاهش تلفات شبکه با جایابی خازن توسط الگوریتم کلونی زنبوری را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید مقدار تابع هدف در هر تکرار کاهش یافته و در نهایت به صفر رسیده است.

جایابی خازن و DG با الگوریتم کلونی زنبوری

در حالت کلی این محصول حاوی فایل های متلب مربوط به بدنه ی اصلی الگوریتم زنبورعسل و تابع هدف شامل پخش بار پسرو پیشرو شبکه 69 باس و … بوده و نحوه ی اجرا و ران کردن آن بسیار آسان بوده و شما در پایان می توانید مکان و اندازه بهینه دیجی و خازن را مشاهده کرده و همچنین پروفیل ولتاژ قبل و بعد از جایگذاری و نیز نمودار همگرایی مربوط به الگوریتم زنبور عسل مصنوعی را مشاهده کنید. فایل PDF زیر نیز تابع هدف و شرایط لحاظ شده را نشان می دهد.

 


نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شبیه سازی جایابی خازن و DG با الگوریتم کلونی زنبورعسل مصنوعی بر روی شبکه 69 باسه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 8 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi