شبیه سازی طراحی بهینه ترانسفورماتور با الگوریتم ژنتیک

خلاصه:

یه سوالی که خیلی از دانشجویان برق نمی دونند اینه که، چرا در درس ماشین های الکتریکی 2، ترانسفورماتور اومده بود؟ مگه ترانس ماشین الکتریکی هستش؟ نمی دونید نه! در این قسمت شبیه سازی ترانسفورماتور اون هم به صورت بهینه، یعنی با یک مسئله ی بهینه سازی مواجهیم، انجام شده است. طراحان ترانس باید بهینه سازی در طراحی ترانسفوماتور رو بلد باشند.

قیمت دانلود :
39,600 تومان
شرح موضوع

ترانسفورماتور

ترانسفورماتورها یه اصطلاحا ترانسفورمرز نقش اساسی در کاهش تلفات شبکه ی قدرت بازی می کنند. تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه ها با ولتاژ نسبتا پایینی صورت می گیرد. لذا برای رساندن به مصرف کننده با استفاده از یک ترانسفورماتور افزاینده مقدار ولتاژ را افزایش می دهند. افزایش ولتاژ منجر به کاهش جریان خواهد شد و نتیجه ی کاهش جریان نیز کاهش تلفات شبکه می شود. در قسمت توزیع شبکه ی الکتریکی به دلیل اینکه اکثر بارها خانگی هستند نیاز به ولتاژ پایین تری نظیر 400 ولت دارند، در نتیجه در هنگام رسیدن به سیستم توزیع نیاز به ترانسفورماتور کاهنده احساس می شود. توسط ترانسفورماتور کاهنده ، ولتاژ را تا حد مورد نیاز کاهش می دهند و در نتیجه جریان بیشتر خواهد شد. همانطور که می بینیم کاهش و افزایش جریان و ولتاژ باعث کاهش بی نظیر تلفات می شود. از طرفی مزایای اقتصادی زیادی نیز ترانسفورمرز دارند که از این بحث خارج است. در بین ترانسفورمرز ، ترانسفورماتورهای سه فاز آنچنان اهمیت دارند که سیستم قدرت را بدون آنها نمی توان تصور نمود.

حال طراحی بهینه ترانسفورماتورها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این محصول نیز طراحی بهینه ترانسفورمر با استفاده از الگوریتم ژنتیک گنجانده شده است که مقادیر بهینه مربوط به سیم پیچی و هسته ترانسفورماتور را به طراح ارائه می نماید. شکل زیر خروجی این شبیه سازی است که در متلب انجام شده است.

ترانسفورمرز

در حالت کلی این محصول شبیه سازی طراحی بهینه ترانسفورماتور با الگوریتم ژنتیک می باشد که مقادیر بهینه مربوط به سیم پیچی و هسته ترانس را ارائه می کند. شما می توانید با دانلود آن از این نوع طراحی در پروژه های خود استفاده نمایید.


نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شبیه سازی طراحی بهینه ترانسفورماتور با الگوریتم ژنتیک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi