شبیه سازی جایابی خازن با الگوریتم کلونی زنبورعسل مصنوعی برای شبکه 69 باسه

خلاصه:

جایابی خازن با الگوریتم زنبورعسل مصنوعی طرفداران زیادی دارد. در این محصول این پروژه به صورت کامل و نه استفاده از تولباکس متلب بلکه کدنویسی الگوریتم ازدحام ذرات صورت گرفته است. شما می توانید با ران نمودن این پروژه در نهایت مکان و اندازه بهینه خازن ها در شین های مختلف شبکه را مشاهده نمایید و در پایان نیز به صورت کامل پروفیل ولتاژ قبل و بعد از جایگذاری خازن و همچنین نمودار همگرایی را مشاهده خواهید نمود.

قیمت دانلود :
56,400 تومان
شرح موضوع

جایابی خازن

استفاده از خازن در شبکه های قدرت بسیار پرکاربرد شده است. مکان بهینه خازن می تواند مزایای فراوانی برای شبکه ی الکتریکی ایجاد کند. جایابی خازن امروزه در مقالات مختلف جهت کاهش تلفات شبکه و یا بهبود پروفیل ولتاژ صورت می گیرد. در این قسمت نیز مکان یابی خازن بر روی شبکه 69 باسه IEEE با هدف کاهش تلفات و بهبود پروفیل ولتاژ مورد بررسی قرار گرفته است. پخش بار پسرو پیشرو جهت یافتن مقادیر ولتاژ و جریان شاخه ها برای این شبکه استفاده شده است.

جایابی بهینه خازن با الگوریتم کلونی زنبوری

جایابی بهینه خازن با الگوریتم کلونی زنبورهای مصنوعی در متلب

اگر به صورت ساده بخواهیم مکان یابی خازن را مورد بررسی قرار دهیم. شاید لازم باشد بیش از میلیاردها حالت را برای یافتن مکان و اندازه بهینه مورد بررسی قرار دهیم. بخاطر محدودیت زمانی نیاز است تا از الگوریتم های بهینه سازی برای یافتن پاسخ استفاده نماییم. لذا از الگوریتم های بهینه سازی در مسائل مکان یابی استفاده می شود. الگوریتم کلونی زنبوری در بهینه سازی امروزه فراگیر شده و معمولا اکثر دانشجویان جهت حل مسائل مربوط به بهینه سازی از این الگوریتم استفاده می کنند. جایابی بهینه خازن بر روی شبکه 69 باسه توسط الگوریتم کلونی زنبورعسل مصنوعی با هدف کاهش تلفات شبکه و بهبود پروفیل ولتاژ موضوعی است که در این محصول به آن پرداخته شده است.

در این محصول از تولباکس کلونی زنبور عسل مصنوعی استفاده نشده است. بلکه خود برنامه ی الگوریتم کلونی زنبورعسل مصنوعی در متلب نوشته شده و برای جایابی خازن از آن استفاده شده است.

در نهایت بعد از جایابی خازن همانطور که انتظار می رفت پروفیل ولتاژ دچار بهبود گردد ، نمودار پروفیل ولتاژ بهبود یافته به دست می آید. این نمودار نشان دهنده ی قبل و بعد از جایابی خازن است که رنگ آبی نشان دهنده ی پروفیل ولتاژ بعد از مکان یابی خازن می باشد که با بهبودی همراه است.

جایابی بهینه خازن با کلونی زنبورعسل

از طرف دیگر در اکثر مقالات از نمودار همگرایی مربوط به الگوریتم های بهینه سازی نیز استفاده می شود. این نمودار نشان هنده ی کاهش میزان تابع هدف (تلفات شبکه در این محصول) در هر بار تکرار می باشد. در واقع نشان می دهد که در هر بار تکرار این مقدار با کاهش همراه بوده و بعد از چند بار تکرار ثابت مانده است.

جایابی خازن با الگوریتم کلونی زنبورعسل مصنوعی

در حالت کلی این محصول حاوی فایل های متلب مربوط به بدنه ی اصلی الگوریتم ABC و تابع هدف شامل پخش بار پسرو پیشرو شبکه 69 باس و … بوده و نحوه ی اجرا و ران کردن ، همچنین تغییرات بر روی اعضا و تعداد تکرار و … به راحتی قابل انجام است.

اکثرا از تولباکس های بهینه سازی استفاده می کنند ولی آن چیزی که این محصول را از سایر محصولات جایابی خازن با ABC جدا می کند استفاده از اصل برنامه ی ABC می باشد. فایل PDF زیر نیز تابع هدف و شرایط لحاظ شده را نشان می دهد.

 


نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شبیه سازی جایابی خازن با الگوریتم کلونی زنبورعسل مصنوعی برای شبکه 69 باسه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 12 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi