شبیه سازی اینورتر سه فاز در متلب

خلاصه:

در این محصول شبیه سازی کامل اینورتر سه فاز قرار داده شده است. خیلی از دانشجویان با تحلیل این نوع اینورترها آشنایی کامل دارند و در دروس مختلف کارشناسی با آنها آشنا می شوند، اما در شبیه سازی با مشکل برخورد می کنند. شما می توانید به وسیله این شبیه سازی دید کلی نسبت به شبیه سازی اینورتر پیدا کنید.

قیمت دانلود :
39,600 تومان
شرح موضوع

مبدل dc به ac سه فاز در سیمولینک متلب

استفاده از مبدل ها امروزه ضروری و بسیار رایج شده است. حضور منابع تولید پراکنده نظیر سیستم های فتوولتائیک و نیروگاه های بادی انرژی الکتریکی را در باتری های خود به صورت dc ذخیره می کنند. از طرفی شبکه ی الکتریکی به صورت ac بهره برداری می گردد. دلیل بهره برداری به صورت ac از سیستم قدرت حضور ترانسفورماتورها و موتورها و … هستند که برای تبدیلات و معادلات خود باید انرژی الکتریکی به صورت ac باشد. اگر قانون فارادی را در نظر بگیرید که به صورت زیر می باشد:

e=-n*d(phi)/dt

طبق این فرمول زمانی انرژی الکتریکی القایی داریم که شارژ به صورت ac باشد. در نتیجه شار هم زمانی ac است که ولتاژ شبکه به صورت ac باشد. در نتیجه انرژی الکتریکی تولیدی توسط سلول های خورشیدی و یا نیروگاه های بادی برای وصل به شبکه نیاز دارند تا برق dc خود را به ac تبدیل نمایند. برای این مورد از تبدیل در سیستم های قدرت از اینورتر dc به ac یا همان مبدل dc به ac استفاده می گردد. از طرفی چون سیستم قدرت سه فاز می باشد. اینورتر سه فاز در این موارد بسیار ضروری است.

مبدل DC به AC

در هر پروژه ای که مربوط به انرژی های نو و یا الکترونیک قدرت باشد اینورتر سه فاز در هنگام اتصال به شبکه مورد نیاز است. لذا این محصول شبیه سازی اینورتر سه فاز در سیمولینک متلب می باشد. شما می توانید از این محصول در شبیه سازی های خود برای استفاده از اینورتر سه فاز در اتصال به شبکه یا موارد دیگر استفاده کنید.

نتایج شبیه سازی مبدل dc به ac سه فاز به صورت شکل زیر به دست آمده است:

مبدل DC به AC

همانطور که مشاهده می شود مبدل dc به ac برق dc را یه ac سینوسی یه فاز تبدیل کرده است. هر چند ابتدا اعوجاج وجود داشته است اما بعد از چند ثانیه این اعوجاج نیز کم شده و سینوسی سه فاز تمیز به دست آمده است.

شکل زیر نیز THD یا همان هارمونیک ولتاژ سینوسی تولید توسط مبدل dc به ac را نشان می دهد:

مبدل DC به AC

شکل بالا نشان می دهد مقدار THD ولتاژ در ابتدا زیاد بوده ولی بعد از مدتی کوتاه نزدیک به صفر شده است.

همچنین گاهی به جای استفاده از چند ماسفت و IGBT … برای تبدیل dc به ac در اینورترهای سه فاز از پل های دیودی و … استفاده می کنند. در این محصول یک فایل متلب دیگری همانند شکل زیر نیز وجود دارد که از پل برای مبدل DC به AC استفاده نموده است که شکل نتایج حاصل از آن را در شکل زیر مشاهده می کنید:

مبدل DC به AC

در کل این محصول حاوی شبیه سازی مبدل DC به AC یا همان اینورتر سه فاز در سیمولینک متلب هم با پل ماسفت و هم بدون پل می باشد که همه ی اطلاعات نطیر نوع ولتاژ تولید ، نوع ولتاژ ورودی ، THD و RMS و … را دارا می باشد. در واقع یک محصول کامل از طراحی اینورتر سه فاز در سیمولینک متلب می باشد و شما می توانید از آن در تمامی طراحی هایی که مربوط به اینورتر می باشد استفاده نمایید.


نقد و بررسی‌ها

 1. محمد

  سلام و وقت بخیر،ببخشید آیا آموزشی هم داده شده یا صرفا فایل شبیه سازی قرار داده شده؟منظورم از آموزش نحوه ی کارکرد با بلوک های استفاده شده در سیمولینکه

  • bagher

   نخیر صرفا شبیه سازی می باشد.
   باتشکر

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi