دانلود پروژه شبیه سازی ادوات FACTS نوع TCR

خلاصه:

ادوات FACTS در درسی به نام "کنترل توان راکتیو" در کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت تدریس می شود. انواع مختلفی برای ادوات فکتس نظیر استاتکام ، TCSC ، SVC و TCR و... است که در این پروژه به شبیه سازی TCR که از جمله مهمترین ادوات فکتس به شمار می رود در PSCAD پرداخته شده است.

قیمت دانلود :
12,000 تومان
شرح موضوع

شبیه سازی ادوات FACTS از نوع TCR

این محصول حاوی شبیه سازی ادوات FACTS نوع TCR در نرم افزار PSCAD است که جزو ادوات FACTS کنترل شونده با تریستور می باشد. اصطلاحا به آن راکتور کنترل شونده با تریستور گفته می شود. TCR یا همان Thyristor Controlled Reactor یک راکتوری است که توسط تریستور کنترل شده و مقدار آن تغییر می کند. راکتور کنترل شونده با تریستور در مدار خود حاوی دو تریستور می باشد که به صورت معکوس و موازی هم قرار گرفته اند. وقتی زاویه آتش تریستورها در صفر قرار داده می شود هدایت به صورت کامل بوده و در نتیجه کل راکتور در مدار قرار می گیرد. ولی با زیاد کردن زاویه آتش تا ۹۰ درجه می توان تریستور موجود را کنترل کرده و کسری از آن را در مدار قرار داد. شکل زیر یک راکتور کنترل شونده با تریستور را نشان می دهد.

ادوات FACTS نوع TCR

همان طور که در شکل بالا مشاهده می کنید با تغییر زاویه آتش مربوط به تریستورها مقدار راکتور قرار گرفته در سیستم قدرت کنترل می شود. TCR زمانی در سیستم قدرت مورد نیاز است که بارهای شبکه بیشتر از نوع خازنی بوده و در نتیجه توان راکتیو زیادی را به سمت ژنراتورهای موجود در سیستم قدرت انتقال دهند. جابجایی توان راکتیو در سیستم قدرت علاوه بر اینکه خطوط شبکه را اشغال می کند بلکه ضریب توان شین های مختلف شبکه را نیز کاهش خواهد داد و می تواند از پیش فاز به پس فاز تغییر دهد. ادوات FACTS از نوع TCR در این مواقع می تواند به کار برده شده و توان راکتیو تولیدی توسط بارهای خازنی را مصرف نماید.

شبیه سازی ادوات فکتس در PSCAD

شکل های زیر نتایج حاصل برای TCR در برنامه ی PSCAD  که در این محصول گنجانده شده است را نشان می دهند.

برای زاویه کنترل ۱۸۰ درجه خواهیم داشت:

ادوات FACTS نوع TCR

برای زاویه کنترل ۹۰ درجه خواهیم داشت:

ادوات FACTS نوع TCR

همانطور که می بینید می تواند زاویه کنترل را در برنامه PSCAD تغییر داده و نتایج دیگر را به دست آورید.


دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “دانلود پروژه شبیه سازی ادوات FACTS نوع TCR”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =

مقالات ترجمه شده

مجوز نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی