شبیه سازی مبدل بوست در متلب

خلاصه:

در این محصول شبیه سازی نوعی از پرکاربردترین مبدلها مد نظر بوده است. مبدل بوست نوعی مبدل dc به dc از نوع افزاینده است که سطح ولتاژ را افزایش می دهد. این مبدل می تواند برای سلولهای خورشیدی و توربین های بادی که برق dc تولید می کنند، بسیار پرکاربرد باشد. شما با تهیه این محصول با شبیه سازی کامل این نوع مبدل آشنا خواهید شد.

قیمت دانلود :
39,600 تومان
شرح موضوع

مبدل بوست BOOST

از آنجایی که کاربرد مبدل های DC به DC روز به روز در حال افزایش است. یکی از مهم ترین این مبدل ها مبدل BOOST می باشد. مبدل بوست نوعی مبدل DC به DC افزاینده است. یعنی ولتاژ DC اعمالی به آن را در هنگام اتصال بار افزایش می دهد. بزرگترین کاربرد این نوع مبدل ها در ترمز کردن موتورهای DC می باشد و امروزه کاربرد فراوانی در صنعت برق دارد. در این نوع اینورتر همواره ولتاژ خروجی بزرگ تر از ولتاژ ورودی می باشد. شکل زیر یک مبدل بوست را نشان می دهد:

مبدل بوست

همانگونه که در شکل می بینید اساس کار این نوع مبدل بر پایه ی کلیدزنی یا همان سوئیچینگ استوار است. برای از بین بردن ریپل موجود در ولتاژ خروجی از یک خازن به صورت موازی استفاده می شود. از طرفی برای اینکه بارهای راکتیو بتوانند بدون مشکل تغذیه گردند از یک دیود جهت یکسوسازی جریان استفاده می کنند.

طبق شکل وقتی کلید بسته است منبع ولتاژ و سلف یک مدار بسته ای را تشکیل می دهند. در این هنگام انرژی در سلف ذخیره خواهد شد. و وقتی کلید باز می شود این انرژی تخلیه خواهد گردید. در نتیجه در مبدل ولتاژ خروجی به صورت پایدار بوده و مقداری بزرگ تر از مقدار ولتاژ ورودی خواهد داشت.

شبیه سازی مبدل بوست در متلب

در این محصول شبیه سازی مبدل BOOST در سیمولینک متلب مورد بررسی قرار گرفته است. در اینجا ولتاژ خروجی برای دو حالت جهت بررسی تنظیم شده است. یک حالت که می خواهیم ولتاژ خروجی 12 ولت باشد و یک حالت هم 48 ولت. برای ولتاژ خروجی 12 ولت ولتاژ ورودی 5 ولت اعمال شده و برای خروجی ولتاژ 48 ولت نیز ولتاژ ورودی 24 ولت تنظیم شده است. شکل زیر کلیات این طراحی برای هر دو حالت را نشان می دهد.

مبدل بوست

نتایج جریان و ولتاژ خروجی 48 ولت به صورت زیر به دست می آید:

مبدل بوست

و برای 12 ولت خروجی نیز شکل زیر برای جریان و ولتاژ به دست آمده است:

مبدل بوست

در کل این محصول شبیه سازی مبدل بوست در متلب سیمولینک بوده که برای دو حالت ولتاژ خروجی 12 ولت و 48 ولت مورد آزمایش قرار گرفته است. شما می توانید از این محصول برای یادگیری کامل کنترل مبدل BOOST استفاده کرده و از آن برای سایر شبیه سازی های خود استفاده نمایید.


نقد و بررسی‌ها

 1. مجید (خریدار محصول)

  سلام. من این شبیه سازی رو مبلغشو پرداخت کردم ودانلود کردم. مقادیر داخل فایل که دادین وارد میکنم ولی شبیه سازی کار نمیکنه. لطفا راهنمایی کنید

  • bagher

   سلام
   لطفا با پشتیبانی تماس بگیرید. مشکل احتمالا بخاطر ورژن متلبتونه که اونم قابل حله و باید پشتیبانی فایل رو به ورژن متلب شما اکسپورت کنه.
   باتشکر

 2. حامد (خریدار محصول)

  سلام وقت بخیر من شبیه سازی بوست و همچنین باک رو خریداری کردم و فایل متلبشون برام ارسال شد میشه لطف کنید فایل pdf این دوتا شبیه سازیو برام بفرستید؟

  • bagher

   فایل pdf برای این محصول وجود ندارد.
   باتشکر

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 13 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi