دانلود پاورپوینت مطالعه ای بر مفاهیم و مبانی امنیت در شبکه های کامپیوتری

عنوان فارسی

مطالعه ای بر مفاهیم و مبانی امنیت در شبکه های کامپیوتری: بررسی روش ها و مراحل ایمن سازی و انواع حملات

درسهای مرتبط

  مهندسی کامپیوتر

تعداد اسلاید : 17 فرمت : pptx
قابلیت چاپ و پرینت : دارد کیفیت طراحی : طلایی
سال طراحی : 1403 برای ارائه کلاسی مناسب است؟ بله
قابلیت ویرایش : دارد برای دفاعیه ارشد و دکتری مناسب است؟ بله
پاورپوینت مهندسی کامپیوتر
قیمت دانلود :
44,400 تومان
توضیحات

شبکه کامپیوتری، سیستمی است که کامپیوترهای مستقل متعددی را به منظور اشتراک گذاری اطلاعات (داده ها) و منابع، به هم متصل می کند. ادغام کامپیوتر ها و سایر دستگاه های مختلف، به کاربران اجازه می دهد تا راحت تر با هم ارتباط برقرار کنند. شبکه کامپیوتری، مجموعه ای از دو یا چند سیستم کامپیوتری است که به هم مرتبط هستند. با استفاده از کابل یا رسانه بی سیم می توان اتصال شبکه را برقرار کرد. از سخت افزار و نرم افزار برای اتصال کامپیوترها و ابزارها در هر شبکه ای استفاده می شود.

این شبکه ها از انواع مختلفی از گره ها تشکیل شده است. سرورها، سخت افزارهای شبکه، کامپیوتر های شخصی و سایر میزبان های تخصصی یا همه منظوره، همگی می توانند گره های این شبکه باشند. برای شناسایی آنها از نام میزبان و آدرس های شبکه استفاده می شود.

هدف شبکه سازی:

 • به دلیل اشتراک منابع و بار، برنامه ها مجبور نیستند روی یک سیستم واحد اجرا شوند.
 • کاهش هزینه – چندین ماشین می توانند چاپگرها، تیپ درایوها و سایر لوازم جانبی را به اشتراک بگذارند.
 • قابلیت اطمینان – اگر یک دستگاه از کار بیفتد، دیگری می تواند جایگزین آن شود.
 • مقیاس پذیری (افزودن پردازنده یا کامپیوترهای بیشتر، ساده است)
 • ارتباط و ایمیل (افرادی که دور از هم زندگی می کنند، می توانند با هم کار کنند)
 • دسترسی به اطلاعات (دسترسی به اطلاعات از راه دور، دسترسی به اینترنت، ایمیل، کنفرانس ویدیویی و خرید آنلاین)
 • سرگرمی هایی، تعاملی هستند (بازی های آنلاین، ویدیوها و غیره)
 • شبکه سازی اجتماعی

این پاورپوینت در 17 اسلاید آماده شده و در ادامه نیز، اسلاید شماره 3 آن قرار داده شده است:

شبکه کامپیوتری

شبکه کامپیوتری که به آن شبکه داده نیز گفته می شود، مجموعه ای از گره های به هم پیوسته است که می تواند داده ها، ترافیک صوتی و تصویری را انتقال، دریافت و مبادله کند. سرورها یا مودم ها، نمونه هایی از گره ها در یک شبکه هستند. این شبکه ها معمولاً به کاربران نقطه نهایی کمک می کنند تا منابع را به اشتراک بگذارند و ارتباط برقرار کنند. آنها معمولاً در همه جا، از جمله خانه ها، ادارات و ادارات دولتی پدیدار می شوند. استفاده از آنها می تواند بر موانع جغرافیایی غلبه کند و امکان اشتراک گذاری اطلاعات را فراهم می کند. این شبکه ها از طریق اینترنت، امکان استفاده و اشتراک گذاری هر تعداد از برنامه ها و خدمات، از جمله ایمیل، ویدئو، صدا و بسیاری از انواع دیگر داده ها را فراهم می کنند.

دستگاه‌ های شبکه از پروتکل ‌ها و الگوریتم ‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا دقیقاً مشخص کنند که نقاط پایانی باید داده‌ ها را چگونه ارسال و دریافت کنند. به عنوان مثال، استاندارد اترنت به منظور برقراری ارتباط، یک زبان مشترک برای شبکه های سیمی ایجاد می کند و استاندارد 802.11 نیز همین کار را برای شبکه های محلی بی سیم (WLAN) انجام می دهد.

کاربردهای شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری کاربردهای مختلفی دارند که امروزه به نظر بسیاری ضروری می باشند، این کاربردها عبارتند از:

 • اشتراک گذاری فایل، که این امکان را برای کاربران فراهم می سازد تا فایل های داده را از طریق شبکه به اشتراک بگذارند؛
 • اشتراک گذاری برنامه، که به کاربران اجازه می دهد تا برنامه ها را از طریق شبکه به اشتراک بگذارند؛
 • اشتراک گذاری سخت افزاری که به کاربران در یک شبکه اجازه می دهد تا دستگاه های سخت افزاری، از قبیل چاپگرها و هارد دیسک ها را به اشتراک بگذارند؛
 • مدل کلاینت – سرور، که امکان ذخیره داده ها در سرورها را فراهم می کند و در آن، دستگاه های کاربر نهایی (یا کلاینت) می توانند به آن داده ها دسترسی داشته باشند؛
 • صدا از طریق IP ( به اختصار VoIP) که این امکان را برای کاربران فراهم می سازد تا داده های صوتی را از طریق پروتکل های اینترنتی ارسال کنند؛
 • برقراری ارتباط که می تواند شامل ویدئو، متن و صدا باشد؛
 • تجارت الکترونیک که این امکان را برای کاربران فراهم می سازد تا محصولات را از طریق اینترنت بفروشند و بخرند؛ و
 • بازی که چندین کاربر را قادر می سازد تا از مکان های مختلف با هم بازی کنند.

علاوه بر این، طراحی برنامه مستلزم مهارت و دانش در مورد فناوری این شبکه ها و الزامات برنامه است.

در ادامه، اسلاید شماره 14 این پاورپوینت قرار داده شده است: 

سیستم عامل و امنیت شبکه

امنیت شبکه، از شبکه و داده ها در برابر نفوذ، ورود غیر مجاز و سایر تهدیدات، محافظت می کند. این یک اصطلاح گسترده و فراگیر است که راه ‌حل‌ های سخت افزاری و نرم ‌افزاری و همچنین فرآیندها یا قوانین و پیکربندی ‌های مربوط به استفاده از شبکه، دسترسی و حفاظت کلی از تهدید را توصیف می‌کند. امنیت شبکه شامل کنترل دسترسی، نرم افزار ویروس و آنتی ویروس، امنیت برنامه، تجزیه و تحلیل شبکه، انواع امنیت مرتبط با شبکه (نقطه پایانی، وب، بی سیم)، فایروال ها، رمزگذاری VPN و سایر موارد است.

مزایای امنیت شبکه

امنیت شبکه به منظور حفاظت از داده ها و اطلاعات مشتری، ایمن نگه داشتن داده های مشترک و اطمینان از دسترسی قابل اطمینان و عملکرد شبکه و همچنین محافظت در برابر تهدیدات سایبری، امری حیاتی تلقی می گردد. یک راه حل امنیتی شبکه که به خوبی طراحی شده باشد، هزینه های سربار را کاهش می دهد و از سازمان ها در برابر ضررهای پرهزینه ای که در اثر نقض داده ها یا سایر حوادث امنیتی رخ می دهد، محافظت می کند. در مورد دسترسی قانونی به سیستم ها، برنامه ها و داده ها، عملیات تجاری و ارائه خدمات و محصولات به مشتریان اطمینان می دهد.

امنیت شبکه، یک اصطلاح گسترده است که شامل بسیاری از فناوری ها، دستگاه ها و فرآیندها می شود. به ساده‌ ترین عبارت، مجموعه ‌ای از قوانین و پیکربندی‌ ها می باشد که با استفاده از فناوری ‌های نرم‌ افزاری و سخت ‌افزاری، به منظور محافظت از یکپارچگی، محرمانه بودن و دسترسی به شبکه‌ های کامپیوتری و داده‌ ها طراحی شده‌ است. هر سازمانی، صرف نظر از اندازه، صنعت یا زیرساخت، به درجه ای از راه حل های امنیتی شبکه نیاز دارد تا در این زمانه غیرمتعارف از آن در برابر تهدیدات روزافزون سایبری محافظت کند.

معماری شبکه امروزی پیچیده است و با محیط تهدیدآمیزی مواجه است که همیشه در حال تغییر است و مهاجمانی که همیشه در تلاش برای یافتن و بهره برداری از آسیب پذیری ها هستند. این آسیب‌پذیری ‌ها می‌ توانند در بسیاری از حوزه ها، از جمله دستگاه ‌ها، داده ‌ها، برنامه‌ ها، کاربران و مکان‌ ها وجود داشته باشند. به همین دلیل، امروزه ابزارها و برنامه های زیادی در مورد مدیریت و امنیت شبکه در حال استفاده هستند که تهدیدات و سوء استفاده های فردی و همچنین عدم انطباق مقررات را برطرف می کنند. زمانی که تنها چند دقیقه از کار افتادگی می ‌تواند باعث اختلال گسترده و آسیب ‌های هنگفت به درآمد و اعتبار یک سازمان شود، ضروری است که این اقدامات حفاظتی وجود داشته باشد.


سفارش ترجمه

نقد و بررسی‌ها

 1. مونا رضایی

  سلام
  خیلی عالی طراحی شده
  از چه طریقی می‌تونم پاورپوینت به این صورت رو سفارش بدم؟

  • bagher

   با سلام
   از طریق لینک زیر میتوانید اقدام کنید:
   سفارش پاورپوینت
   باتشکر

 2. فریبا

  موضوع جالبی برای ارائه هست
  ممنون از تیم خوب فرداپیپر

  • مرتضی موسی زاده

   ممنون از انتخاب شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 7 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi