دانلود پاورپوینت آشنایی با زبان برنامه نویسی فاکس پرو (FoxPro) و ویژوال فاکس پرو (VFP)

عنوان فارسی

آشنایی با زبان برنامه نویسی فاکس پرو (FoxPro) و ویژوال فاکس پرو (VFP): ویژگی ها، مزایا، معایب، تاریخچه و ارائه مثال

درسهای مرتبط

  مهندسی کامپیوتر

تعداد اسلاید : 32 فرمت : pptx
قابلیت چاپ و پرینت : دارد کیفیت طراحی : طلایی
سال طراحی : 1403 برای ارائه کلاسی مناسب است؟ بله
قابلیت ویرایش : دارد برای دفاعیه ارشد و دکتری مناسب است؟ بله
پاورپوینت مهندسی کامپیوتر
قیمت دانلود :
58,800 تومان
توضیحات

فاکس پرو (FoxPro)، یک زبان برنامه نویسی به شمار می آید که محیط توسعه برنامه را نیز بسط می دهد. علاوه بر این، مدیر پایگاه داده نیز می باشد و به دلیل ویژگی های مختلف آن، سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای نیز نامیده می شود.

در این نمونه پاورپوینت، به بررسی ویژگی ها، مزایا، معایب و تاریخچه این زبان برنامه نویسی پرداخته شده و یک نمونه از کدهای مربوط به این محیط برنامه نویسی نیز داخل پاورپوینت در اسلایدهای انتهایی، ارائه شده است.

در ادامه می توانید بخشی از این پاورپوینت را در قالب یک ویدئو، مشاهده نمایید، لازم به ذکر است که کل اسلایدهای این پاورپوینت، در این ویدئو قرار نگرفته و تنها تعدادی از اسلایدها به عنوان نمونه قرار داده شده اند. برای دریافت فایل پاورپوینت قابل ویرایش، می توانید اقدام به خرید این محصول از سایت نمایید.

  

فاکس پرو چیست؟

زبان برنامه نویسی فاکس پرو (FoxPro) دارای ابزارهای مختلفی است که به روشی بسیار ساده در توسعه و طراحی برنامه ها، موثر است. همچنین بستری را برای پایگاه های داده جدید فراهم نموده و انجام وظایف جدید را نیز بر روی آن پایگاه داده، امکانپذیر می کند.

در گذشته، این زبان برنامه نویسی، به عنوان قدرتمندترین و پرکاربردترین مدیر زبان و پایگاه داده محسوب می شده است. اما با گذشت زمان، زبان ها، پایگاه داده، برنامه نویسی و نرم افزارهای متعددی ظهور یافتند. امروزه، با وجود آنکه این زبان چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما همچنان قدرتمندترین سیستم مدیریت زبان و پایگاه داده محسوب می شود.

نسخه های مختلف زبان برنامه نویسی FoxPro (فاکس پرو)

DBASE I، DBASE II، DBASE III، DBASE III+، DBASE IV، FOXBASE، FOXBASE +، FOXPRO

نسخه 2.5 فاکس پرو و نسخه های منتشر شده بعد از آن بر روی سیستم عامل ویندوز و داس عمل می کنند. همچنین، با رابط کاربری گرافیکی، فرم های گرافیکی نیز در این نرم افزار قابل انجام هستند.

Visual Foxpro (ویژوال فاکس پرو)، جانشین برنامه نویسی Foxpro، غالبا برای توسعه برنامه مورد استفاده قرار می گیرد.

این پاورپوینت در 32 اسلاید آماده شده و در ادامه نیز، اسلاید شماره 6 آن قرار داده شده است:

نسخه های فاکس پرو

ویژگی های FoxPro

 • به عنوان مدیر پایگاه داده تعاملی عمل می کند.
 • به عنوان زبان برنامه نویسی عمل می کند.
 • به عنوان محیط توسعه برنامه عمل می کند.
 • ایجاد پایگاه داده
 • افزودن/حذف داده ها از پایگاه داده
 • ویرایش داده های موجود

مزایای FoxPro

 • سینتکس برنامه نویسی شی گرا را ارائه می دهد.
 • ابزارهای بصری
 • پشتیبانی از پایگاه داده چند رسانه ای
 • ارزان و مقرون به صرفه

معایب FoxPro

 • هیچ برنامه نویسی سطح پایینی قابل انجام نیست.
 • مقیاس پذیری پایگاه داده
 • تنها دارای حالت کاراکتر می باشد

انواع داده های مورد استفاده در FoxPr

 • کاراکتر: A-Z، a-z یا هر عملیات حسابی، حداکثر 250 کاراکتر قابل ذخیره سازی بوده و عرض پیش فرض 10 است.
 • عدد: برای ذخیره مقادیر عددی، مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند مقادیر اعشاری بیش از 20 را نیز ذخیره کند.
 • شناور: برای ذخیره مقادیر شناور مورد استفاده قرار می گیرد و عرض پیش فرض 10 است.
 • تاریخ: برای ذخیره تاریخ استفاده می شود و به طور پیش فرض عرض آن 10 کاراکتر است.
 • منطقی: برای ذخیره مقادیر بولی مانند true/false ( صحیح/ اشتباه) و yes/no ( بله/ خیر) استفاده می شود.
 • یادداشت/Memo: نوع خاصی از نوع داده است که مقدار زیادی متن، تصویر، صوت، ویدئو و غیره را می توان در آن ذخیره نمود. همچنین نوعی داده قدرتمند به شمار می آید، زیرا هنگامیکه هر داده ای را ذخیره می کنیم، داده ها را در فایل های مختلفی که پسوند فایل های آن .fpt است، ذخیره می کند.

ویژوال فاکس پرو (VFP)

ویژوال فاکس پرو (Visual FoxPro) یک زبان برنامه‌نویسی داده محور شی گرا و روال محور به شمار می آید که توسط مایکروسافت تدوین شده است. این زبان در سال 1984 از زبان فاکس پرو که اوایل تحت عنوان FoxBASE بوده و توسط نرم‌افزار فاکس تولید شده بود، مشتق گردید. پس از ادغام فناوری‌های فاکس در سال 1992 با مایکروسافت، به امکانات جدید و پسوند ویژوال دست یافت.

ویژوال فاکس پرو (VFP)، یک محیط برنامه‌نویسی شی‌گرا با موتور پایگاه داده رابطه‌ای داخلی به شمار می آید که در سال 2007، مایکروسافت توسعه و بازاریابی VFP را به پایان رساند، اما همچنان قابل دانلود بوده و برای ساخت برنامه‌های پایگاه داده برای استقرار دسکتاپ، وب و کلاینت/سرور می توان به نحو موثری از آن استفاده نمود.

آخرین نسخه فاکس پرو (2.6) تحت Mac OS، داس، ویندوز و یونیکس کار می‌کرده است. ویژوال فاکس پرو 3.0، اولین نسخه ویژوال، پشتیبانی از platform را به Mac و ویندوز کاهش داد و نسخه‌های بعدی فقط تحت ویندوز بوده اند. نسخه فعلی ویژوال فاکس پرو تحت com می باشد. بعدها، تحت مالکیت مایکروسافت، VFP از یک زبان رویه‌ای به یک زبان شی گرا تبدیل شد و از توسعه برنامه‌های کاربردی 32 بیتی، استفاده مجدد از کد و سرویس‌های وب XML پشتیبانی نمود.

در ادامه، اسلاید شماره 26 این پاورپوینت، قرار داده شده است:

الزامات سیستم

ویژگی های کلیدی Visual FoxPro

Visual FoxPro که کاربران آنرا Fox نیز می نامند، شامل یک زبان برنامه نویسی شی گرا و یک موتور پایگاه داده است که تا حد زیادی با یکدیگر مرتبط هستند. همچنین، مایکروسافت VFP را به عنوان مجموعه ای از ابزارهای توسعه دهنده و نه یک سیستم مدیریت پایگاه داده مستقل (DBMS) مانند سرور SQL معرفی نموده است. در حقیقت، استفاده از پایگاه داده Visual FoxPro به عنوان بخشی از برنامه های VFP چندان مورد نیاز نمی باشد. با وجود ارتباطات قوی، در صورتیکه کاربران خواهان امنیت، قابلیت اطمینان، تکرار و سایر ویژگی های پایگاه داده قوی تر باشند، می توان موتور داخلی را نیز با SQL Server جایگزین نمود.

پلتفرم VFP ابزارهایی را برای سازماندهی جداول پایگاه داده، پرس و جوی داده ها و برنامه نویسی برنامه های کاربر نهایی، به همراه کتابخانه های کلاس از پیش تعریف شده با عناصر پایه که می توانند به برنامه ها اضافه شوند را با یکدیگر ترکیب می کند. همچنین ابزارها و ویژگی های را که برای ساده سازی فرآیند توسعه، نگهداری و استفاده مجدد از کد طراحی شده اند را نیز ارائه می دهد. به طور مثال، فرم‌های کاربری که می‌توانند به برنامه‌ها متصل شوند و از این طریق از قابلیت ذخیره ویژگی‌های سیستم و تنظیمات رابط کاربری سفارشی برای استفاده بعدی برخودار شوند.

Visual FoxPro از SOAP Toolkit Microsoft که یکی دیگر از فناوری‌های قابل دانلود است، به نحو موثری پشتیبانی می‌کند. لازم به ذکر است کهSOAP Toolkit مایکروسافت، برنامه‌ها را قادر می‌سازد تا از طریق پروتکل دسترسی آسان به اشیاء (SOAP) به سرویس‌های وب XML متصل شوند. همچنین، VFP شامل یک درایور Open Database Connectivity ( اتصال پایگاه داده باز) (ODBC) است که امکان جستجو و به‌روزرسانی از اکسل، ورد و اکسس مایکروسافت را از طریق یک رابط ODBC برای داده‌های Visual FoxPro امکانپذیر می کند. همچنین، درایور ODBC ویژوال فاکس پرو، به توسعه دهندگان کمک می کند تا از پایگاه داده VFP به عنوان ذخیره داده برای برنامه های نوشته شده در C، Microsoft Visual C++ و Microsoft Visual Basic استفاده کنند.

تاریخچه و نسخه های ویژوال فاکس پرو

در ابتدا، FoxBASE توسط نرم‌افزار سابق فاکس توسعه داده شد و در سال 1989 نام این فناوری به FoxPro تغییر نمود. مایکروسافت یک سال پس از انتشار آپدیت فاکس پرو 2.0، در سال 1992، نرم افزار فاکس را خریداری نمود. در اوایل سال 1993، مایکروسافت اولین نسخه ویندوز نرم افزار را که پیشتر بر روی سیستم های MS-DOS، Mac و Unix اجرا میشده است را به بازار عرضه نمود. پس از انتشار نسخه اصلی بعدی، VFP 3.0 در سال 1995 منتشر شد و از آن پس، نام محصول به Microsoft Visual FoxPro (ویژوال فاکس پرو ماکروسافت) تغییر نمود. همچنین، مایکروسافت، ویژوال فاکس پرو و ویژوال استودیو را به‌عنوان فناوری‌های تکمیلی معرفی کرد که در برخی زمینه‌ها، نظیر پشتیبانی از XML، سازگار هستند. اما همچنان، VFP را به عنوان یک پلتفرم توسعه پایگاه داده مستقل حفظ نمود و یک نسخه .NET از زبان VFP را ارائه نکرد.

پشتیبانی پایان عمر مفید محصول VFP و استفاده مداوم

در مارس 2007، مایکروسافت اعلام نمود که Visual FoxPro 9.0 آخرین نسخه این نرم افزار می باشد و از اینرو، VFP را با فناوری دیگری جایگزین نکرد. اما، این شرکت برای تمرکز بر SQL Server به عنوان پلتفرم اصلی RDBMS خود و Access به عنوان پایگاه داده سبک تر برای استفاده در برنامه های آفیس، استراتژی پایگاه داده خود را محدود نمود.

در ژانویه 2010، مایکروسافت به پشتیبانی فنی اصلی Visual FoxPro 9.0 خاتمه داد و در ژانویه 2015 پشتیبانی گسترده نیز به پایان رسید و به نوعی پایان عمر مفید محصول را عنوان نمود. با این وجود، از ماه می 2017، کاربران همچنان می‌توانند VFP 9.0 SP2 را به همراه مستندات محصول، بسته الحاقی Sedna و چندین برنامه کاربردی و وصله‌های امنیتی از وب‌سایت مایکروسافت دانلود کنند. همچنین، Visual FoxPro 8.0 Service Pack 1 که در سال 2003 انتشار یافت نیز برای دانلود در دسترس می باشد.

علاوه بر این، برای توسعه افزونه‌ها و افزونه‌های منبع باز برای Visual FoxPro 9.0 یک ابتکار مبتنی بر جامعه وجود دارد. همچنین، ابتکار VFPX شامل فناوری‌های Sedna است که مایکروسافت آن‌ها را به عنوان کد منبع باز منتشر کرده است.

الزامات سیستم VFP 9.0

Microsoft Visual FoxPro 9.0 تنها بر روی برخی از نسخه های قدیمی سیستم عامل ویندوز یعنی Windows 2000 Service Pack 4، Windows XP Service Pack 2، Windows Server 2003 Service Pack 2 و Windows Vista اجرا می شود و حداقل به 64 مگابایت حافظه نیاز دارد، اما مایکروسافت، 128 مگابایت یا بیشتر را توصیه می کند. بر طبق اظهارات شرکت، یک نصب معمولی نیازمند فضای دیسکی در حدود 165 مگابایت است.

پایگاه داده Visual FoxPro تا حدی به دلیل معماری 32 بیتی آن به ظرفیت 2 گیگابایت در هر جدول محدود است. SQL Server که شامل پشتیبانی 64 بیتی است، گزینه واقعی تری برای سازمان هایی است که نیازمند جداول بزرگتر، پایگاه های داده مقیاس پذیرتر و همچنین پشتیبانی فنی مستمر است.


سفارش ترجمه

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دانلود پاورپوینت آشنایی با زبان برنامه نویسی فاکس پرو (FoxPro) و ویژوال فاکس پرو (VFP)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi