شبیه سازی جایابی خازن و منابع تولید پراکنده با الگوریتم مورچگان برای شبکه 33 باسه

خلاصه:

جایابی DG و خازن آن هم به صورت همزمان هدف اصلی این محصول است. در جایابی یک نوع از ادوات مهندسی برق کار آسان هست و بعضیا فکر می کنند، مثلا ابتدا بیان DG بذارن و سپس خازن! این دید اشتباهی است بلکه باید هر دو رو بصورت همزمان جایابی کنید. بعد از اجرای این برنامه شما مکان و اندازه بهینه اون هم با الگوریتم مورچگان رو می تونید مشاهده کنید و از طرفی در پایان اجرا، پروفیل ولتاژ و نمودار همگرایی برای شما نمایش داده می شود.

قیمت دانلود :
42,000 تومان
شرح موضوع

جایابی DG و خازن به صورت همزمان با الگوریتم مورچگان (ACO)

امروزه مکان یابی منابع تولید پراکنده و جایابی خازن در سیتم های قدرت از اهمیت زیادی برخوردار است. هر دوی اینها یعنی منابع تولید پراکنده و خازن در صورت جایابی صحیح باعث بهبود کارآیی سیستم قدرت می شوند. منابع تولید پراکنده با تولید توان اکتیو و خازن ها با تولید توان راکتیو کمک شایانی برای بهبود پارامترهای کیفیت توان از جمله ولتاژ سیستم توزیع می کنند. استفاده از خازن ها به چندین سال پیش مربوط می شود ولی استفاده از DG ها امروزه به خصوص در کشورهای پیشرفته گسترده شده است. دلیل آن نیز کمبود منابع نفت و گاز خیلی از کشورهاست که برای تامین توان اکتیو مورد نیاز بارهای خود به این منابع روی آورده اند. حال جایابی بهینه منابع تولید پراکنده و خازن آن هم به صورت همزمان می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. برای جایابی بهینه خازن و منابع تولید پراکنده به صورت همزمان توسط الگوریتم مورچگان می توانید از این محصول که بر روی شبکه 33 باسه IEEE مورد بررسی قرار گرفته است ، استفاده کنید.

این محصول جایابی بهینه خازن و جایابی DG را به صورت همزمان با متلب را شامل شده و بر روی شبکه 33 باسه مورد بررسی قرار گرفته داده است. شبکه 33 باسه را در شکل زیر مشاهده می کنید:

جایابی منابع تولید پراکنده و خازن با الگوریتم مورچگان

معمولا در شبکه های شعاعی مقدار ولتاژ مربوط به شین های انتهایی از نظر کیفیت توان مناسب نمی باشند. لذا برای بهبود کیفیت توان مربوط به این شین ها خازن و منابع تولید پراکنده گزینه های مناسبی هستند. حال جایابی همزمان این دو پیچیدگی هایی دارد که در این محصول گنجانده شده است.

جایابی بهینه منابع تولید پراکنده و خازن با الگوریتم مورچگان

حال اگر مسئله ی مکان یابی DG و خازن به صورت همزمان را توسط الگوریتم مورچگان مورد بررسی قرار دهیم. خواهیم دید DG ها و خازن ها در نقاطی قرار گرفته اند که دارای ولتاژهای پایین تری می باشند. هدف مورد نظر برای جایابی کاهش تلفات شبکه و بهبود پروفیل ولتاژ بوده است. با قرار گرفتن خازن و DG در نقاط ضعیف از نظر ولتاژ ، این شین ها از نظر ولتاژ بهبود یافته و به طبع آن میزان تلفات کل شبکه نیز کاهش می یابد. در الگوریتم مورچگان برای جایابی همزمان ، در جایابی بصورت همزمان نسبت به حالت جایابی یکی از آن ها یعنی مکان یابی DG و مکان یابی خازن به صورت تک تک ، تعداد متغیرها را دو چندان می کنیم. نصف متغیرها را به مکان و اندازه منابع تولید پراکنده و نصف مابقی را به مکان و اندازه خازن ها اختصاص می دهیم. در این محصول برخلاف خیلی از جایابی ها با الگوریتم مورچگان که از تولباکس متلب استفاده می کنند از تولباکس استفاده نشده بلکه خود الگوریتم مورچگان با متلب کد نویسی شده است. شما در این محصول به راحتی می توانید به تمام جزئیات الگوریتم دست یابید و نحوه ی کارکرد آن ها را یاد بگیرید.

در نهایت بعد از جایابی بهینه خازن و منابع تولید پراکنده همانطور که انتظار می رفت پروفیل ولتاژ دچار بهبود گردد ، نمودار پروفیل ولتاژ بهبود یافته به دست می آید. این نمودار نشان دهنده ی قبل و بعد از جایابی خازن با متلب است که رنگ صورتی نشان دهنده ی پروفیل ولتاژ بعد از مکان یابی خازن و DG به صورت همزمان می باشد که با بهبودی همراه است.

جایابی منابع تولید پراکنده و خازن با الگوریتم مورچگان

از طرف دیگر اکثر مقالات از نمودار همگرایی برای نشان دادن کاهش مقدار تابع هدف استفاده می کنند. این نمودار نیز نشان دهنده ی نمودار همگرایی در کاهش تلفات شبکه با جایابی خازن و DG توسط الگوریتم مورچگان را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید مقدار تابع هدف در هر تکرار کاهش یافته و در نهایت به صفر رسیده است.

جایابی منابع تولید پراکنده و خازن با الگوریتم مورچگان

در حالت کلی این محصول حاوی فایل های متلب مربوط به بدنه ی اصلی الگوریتم مورچگان و تابع هدف شامل پخش بار پسرو پیشرو شبکه 33 باس و … بوده و نحوه ی اجرا و ران کردن آن بسیار آسان بوده و بعد از اجرا شما می توانید مکان و اندازه بهینه DG ها و خازن ها رو در شین های مختلف مشاهده کنید. همچنین نمودار پروفیل ولتاژ قبل و بعد از جایگذاری نیز برای شما نمایش داده می شود. فایل PDF زیر نیز تابع هدف و شرایط لحاظ شده برای جایابی را نشان می دهد:

 

 


نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شبیه سازی جایابی خازن و منابع تولید پراکنده با الگوریتم مورچگان برای شبکه 33 باسه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi