پخش بار شبکه های شعاعی به روش پسرو – پیشرو ، آموزش + کدنویسی

خلاصه:

پخش بار پسرو پیشرو امروزه از اهمیت ویژه ای برای مطالعات شبکه های شعاعی برخوردار است. یادگیری این نوع پخش بار برای مهندسین برق بخصوص قدرت ضروری است. هر نوع مطالعه ی شبکه ای نیازمند یادگیری پخش بار است. جایابی دیجی ، جایابی خازن ، هماهنگی رله و فیوز ، مطالعات جریان اتصال کوتاه و ... همه نیازمند یادگیری یکی از الگوریتم های پخش بار بوده و شما می توانید برای یادگیری پخش بار پسرو پیشرو بر روی هر شبکه ی دلخواه از این آموزش استفاده کنید.

قیمت دانلود :
38,800 تومان
شرح موضوع

دانلود پخش بار پسرو پیشرو (Backward – Forward) به همراه کد نویسی در محیط متلب و توضیح برنامه

امروزه شبکه های توزیع به صورت شبکه های شعاعی بهره برداری می شوند و استفاده از شبکه های حلقوی برای مراکز حساس و امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل استفاده از شبکه های شعاعی در سیستم توزیع ، بهره برداری آسان از این شبکه هاست. برای شبکه های حلقوی معمولا از پخش بار نیوتن – رافسون استفاده می شود و با استفاده از معادلات موجود در این نوع پخش بار مقادیر ولتاژ و زاویه ولتاژ و … شین های مختلف به دست می آید. شبکه های توزیع بیشتر شبکه های به هم پیچیده ای هستند اما استانداردها موجود برای آن ها همانند شبکه های 33 باس IEEE برای موارد علمی مورد استفاده قرار می گیرد. پخش بار مورد استفاده برای این نوع شبکه ها پخش بار پسرو پیشرو می باشد. در این محصول برای آموزش یک شبکه ی نمونه شعاعی 6 باسه را در نظر گرفته و برای آموزش از آن استفاده نمودیم. در نهایت کد نویسی عملی آن را برای شبکه 33 باسه IEEE نیز مورد بررسی قرار دادیم. شما با یادگیری آن می توانید برای تمام شبکه های شعاعی نیز از پخش بار پسرو پیشرو استفاده کرده و مقادیر ولتاژ و جریان و … را برای شبکه ی مورد نظر خود بیابید.

پخش بار

آموزش روش پخش بار پسرو پیشرو :

این الگوریتم نیز همانند سایر الگوریتم ها روند خاص خود را دارد. در الگوریتم پخش بار پسرو پیشرو دو گام اساسی وجود دارد که یادگیری آن بسیار آسان بوده و برای تمام شبکه های شعاعی از این دو گام استفاده می شود.

ابتدا ولتاژ تمام شین های شبکه مورد مطالعه مساوی 1 قرار داده می شود. و از دو جاروب برای یافتن مقادیر جدید ولتاژ و جریان شاخه ها استفاده می گردد. یادگیری این دو مرحله با جزئیات کامل در پی دی اف PDF موجود در این محصول با جزئیات بیش تر توضیح داده شده است.

جاروب پیشرو:

این دو مرحله به صورت حلقه عمل می کنند و ما در این قسمت از جاروپ پیشرو استفاده نموده ایم. حال که ابتدا تمام ولتاژ شین ها را مساوی 1 قرار داده ایم. جریان مربوط به هر شین به راحتی به دست می آید. در اطلاعات مربوط به شبکه مقدار توان اکتیو و راکتیو هر شین را در اختیار داریم. لذا فرمول زیر برای محاسبه ی جریان هر شین مورد استفاده قرار می گیرد:

S=I*V

S=P+jQ

حال که طبق این فرمول مقدار جریان شاخه ها به دست آمد. نوبت به جاروب پسرو می شود. البته بدانیم جاروب پیشرو از ابتداترین شین شروع می کند. یعنی از شین شماره 1 و تا شین انتها پی می رود.

جاروب پسرو:
در این مرحله که جریان کشیده شده ی هر شین به دست آمد. حال از انتها ترین فیدر مقدار ولتاژ بروزرسانی می گردد. بدانیم ولتاژ را 1 قرار داده بودیم و جریان شین ها به دست آمده بود. حال از همین جریان از انتها ترین فیدر دوباره ولتاژ جدیدی را به دست می آوریم:

V=S/I*

از طرفی میدانیم مقدار S همواره در طول کل مراحل پخش بار پسرو پیشرو ثابت است. حال دوباره ولتاژ های جدید به دست آمدند. دوباره نوبت به مرحله ی جاروب پیشرو می رسد. و سپس مرحله ی جاروب پسرو! این مراحل آن قدر ادامه می یابد تا خطای بین دو مرحله که اختلاف ولتاژ هاست به مقداری بسیار کوچک برسد و در نهایت مقادیر ولتاژ و جریان تمام شین ها و شاخه ها به دست می آید.

فلوچارت پخش بار پسرو پیشرو را در شکل زیرملاحظه می کنید:

پخش بار پسرو - پیشرو

این محصول حاوی یک فایل پی دی اف PDF کامل برای آموزش و نحوه ی کد نویسی الگوریتم پخش بار پسرو پیشرو بوده و از طرفی طبق همان آموزش در متلب نیز کد نویسی ها گنجانده شده است. در نهایت بعد از اجرای پخش بار بر روی شبکه 33 باسه نتایج مربوط به پروفیل ولتاژ به صورت شکل زیر در می آید:

پخش بار پسرو - پیشرو

این محصول علاوه بر کد متلب مربوط به پخش بار پسرو پیشرو برای شبکه های شعاعی حاوی یک فایل پی دی اف کامل آموزشی نیز می باشد.

در این محصول، یک پاورپوینت زیبا که در شکل مشاهده می شود نیز طراحی شده است که برای ارائه کلاسی بسیار مفید و جذاب خواهد بود.

پاورپوینت پخش بار پسرو - پیشرو


نقد و بررسی‌ها

 1. رضا

  با سلام اموزش و کد نویسی پخش بار سیستم 33 باسه سیستم توزیع خواستم

  • bagher

   همین محصول هم آموزش داره و هم کدنویسی.
   باتشکر

 2. alijokar

  آموزش خوبی برای فهمیدن روش دینامیکی پخش بار است

 3. mansor

  سلام ایا برای پخش بار شبکه شعاعی بالا ام فایل و ورد وشبیه سازی ان وجود دارد

  • bagher

   سلام
   هم ام فایلهای شبیه سازی موجود است و همچنین فایل پی دی اف توضیحات سطر به سطر کدها در فایل گنجانده شده است.
   باتشکر

 4. منصور شرطی

  سلام خسته نباشید پروژه شبیه سازی مزرعه بادی با کنترل توان رو دارین ممنون میشم پیگیر باشین

  • bagher

   لطفا مقالات مربوط به دسته مهندسی برق رو بررسی فرمایید.
   باتشکر

 5. امیرحسام

  سلام . میخواستم ببینم این شبکه ک کدنویسیشو کردین طبق استاندارد IEEE هستش ?

  • bagher

   سلام
   بله براساس اطلاعات IEEE انجام شده است.

 6. منصور شرطی

  سلام در پروژه پخش بار شعاعی ایا ورد وشبیه سازی وام فایا وجود دارد.

  • bagher

   پی دی اف توضیحات کامل به همراه ام فایل ها قرار واده شده است.

 7. امیر

  سلام وقت بخیر … ببخشید پخش بار شبکه توزیع 33 باسه (شعاعی) را نمیتوان با روش نیوتن رافسون حل کرد؟ … این پخش بار را با نرم افزار گمز میخواهم انجام بدم دارین محصولشو؟

  • bagher

   سلام
   محصولش در سايت موجود نيست ولي قابل انجام مي باشد براي سفارش لطفا با شماره 09109602006 تماس بگيريد.
   باتشكر

 8. شاهین

  سلام شبکه شعاعی 33 باسه با نیروگاه بادی هم جزو همین پروژه هستش؟

  • bagher

   سلام
   نخیر ولی با تغییرات بسیار ساده می توان اضافه نمود.

 9. جواد

  سلام .جایابی خازن در همین شبکه ۳۳ شینه به منظور کاهش تلفات با همین روش پخش بار پس رو یا پیش رو را دارید .

  • bagher

   بله لطفا از قسمت جستجوی سایت بررسی فرمایید.
   مورد جستجو “جایابی خازن”
   باتشکر

 10. ملیکا

  دیدگاه من درمورد شبکه هایی هست که ذخیره ساز در آن بکار رود

  • bagher

   سلام با این آموزش خیلی راحت میتونید ذخیره ساز هم اضافه کنید.
   باتشکر از دیدگاه شما

 11. علیرضا (خریدار محصول)

  سلام پروژه رو خریدم الان چطور دانلود کنم؟؟

  • مرتضی موسی زاده

   با سلام
   بعد از پرداخت در صفحه بانکی، به صورت خودکار به صفحه دانلود فایل هدایت میشین؛ می تونین روی لینک دانلود بنفش رنگ کلیک کنین و فایل رو دانلود کنین.
   در ضمن یک نسخه از فایل هم به ایمیلی که وارد کردین ارسال میشه
   نهایتا باز اگه از همه این موارد نتونستین فایل رو دانلود کنین؛ می تونین با پشتیبانی تماس بگیرین تا توی ایمیل یا یکی از پیامرسان ها، فایل براتون ارسال بشه
   موفق باشید

 12. سعید

  سلام بسیار ممنون وسپاسگزار ،پروژه کامل ومرتب امیدوارم همیشه موفق وپیروز باشید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 1 =

مقالات ترجمه شده

نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی

logo-samandehi