آشنایی با محیط کار متلب (MATLAB)

آموزش مقدماتی و تصویری نرم افزار متلب (MATLAB) به زبان ساده

در این آموزش ما از نرم افزار « matlab R2015b »  استفاده نمودیم که البته اکثر برنامه ­های متلب شبیه به هم هستند و از نظر کاری و مقدماتی تفاوت آن چنانی با هم ندارند، شما هم میتوانید از هر نسخه متلب دیگه برای یادگیری استفاده نمایید. ورژن­ های جدید متلب دارای قسمت help مفصل­ تری هستند که می­توانند برای یادگیری بسیار مفید واقع شوند. شکل زیر محیط متلب رو در حالت کلی نشان می­دهد.

محیط کار متلب

محیط کار متلب

همانطور که ملاحظه می­کنید محیط کار متلب شامل سه بخش زیر می باشد:

۱- command window

2-workspace

3-current folder

از قسمت command window می­توانید برای یادگیری استفاده نمایید که در این قسمت بعد از زدن کلید enter خروجی­ ها بلافاصله ظاهر خواهند شد و برای جلوگیری از این کار می­توانید در آخر هر تعریف از ; استفاده نمایید.

به عنوان مثال در شکل زیر پارامتری مثل a را برابر ۲ تعریف نمودیم که بلافاصله بعد از زدن enter نتیجه در همان قسمت نشان داده شده است:

command-window

حال متلب [a] را در خود ذخیره نموده است و هر موقع در قسمتی از برنامه­ ی خود از a استفاده نمایید، به صورت خودکار مقدار ۲ به جای آن قرار داده می­شود. بعد از انجام دستور فوق در قسمت workspace قرار دادن مقدار ۲ برای پارامتر a در متلب نشان داده شده است که شکل زیر نیز نشانگر این موضوع می­ باشد.

work-space

در کنار حرف a یک پنجره­ای باز شده که نشان از ماتریسی بودن و متغیر بودن a می ­باشد. اگر در همین قسمت بر روی a دو بار کلیک چپ بزنید صفحه­ ای به صورت شکل زیر نمایان خواهد شد.

فضای محیط متلب

در این قسمت ماتریسی بودن متلب بیش­تر نمایان می­ شود و ملاحظه می­ کنید متغیری به نام a در یک ماتریس ۱*۱ با محتوای ۲ ذخیره شده است.

قسمت current folder نیز مربوط به فایل­ هایی است که قبلا از آن­ها استفاده شده است و شما می­ توانید در این قسمت فایل جدیدی را ایجاد کرده و برای مدیریت کارهای خود از آن استفاده نمایید که البته توضیحات کافی برای این قسمت و سایر قسمت ­های آشنایی با نرم­ افزار متلب در قسمتهای بعدی توضیح داده خواهد شد. به امید خدا در حال تهیه فیلم آموزشی رایگان نیز هستم که به زودی در سایت منتشر خواهد شد.

مقالات ترجمه شده

آموزش برنامه نویسی

مجوز نماد اعتماد الکترونیکی

پشتیبانی ترجمه و شبیه سازی مقاله

قیمت ترجمه و شبیه سازی مقاله

با توجه به تجربه ی ما در امر شبیه سازی مقالات با نرم افزارهای متلب، پی اس کد، گمز و سایر نرم افزارهای علمی و همچنین تجربه ی چندین ساله در امر ترجمه  مقالات، تصمیم گرفتیم در این دو زمینه کمکی هر چند ناقابل برای دانشجویان به ارمغان آوریم. همه ی مقالات در سایت قرار داده شده که برخی از آنها ترجمه و شبیه سازی آماده دارند که قیمتی بین 20 تا 30 هزار تومان به فروش می رسند. برخی از مقالات نیز که ترجمه و شبیه سازی ندارند، می توانید سفارش دهید تا همکاران ما در اسرع وقت اقدام به تهیه آن کرده و در موعد مقرر تحویل شما دهند.